PORT-AU-PRINCE, BRATISLAVA. Nicolas Sarkozy v stredu pricestoval na návštevu Haiti zničeného zemetrasením ako prvý francúzsky prezident v histórii, kajal sa a oznámil ďalšiu finančnú pomoc.
V krátkom prejave priznal „rany kolonizácie“ pre Haiti. Oznámil tiež, že pošlú ďalších sto miliónov eur bývalej francúzskej kolónii na obnovu k 220 už sľúbeným. „Žijeme v zlomovom momente, vo chvíli pravdy pre Haiti,“ povedal.
Bývalá najbohatšia francúzska kolónia o Francúzoch dlho nepočula po ťažkej histórii otrokárstva a krvavého povstania otrokov v roku 1804. Po ňom nasledovala medzinárodná izolácia prvej čiernej republiky a vysoké finančné náhrady pre Francúzov.
Prezident René Préval privítal Sarkozyho vrelo. Sarkozy je prvou európskou hlavou štátu, ktorá po nešťastí na Haiti dorazila. Pred ním tam boli americká šéfka diplomacie a kanadský premiér.
Amerika a Kanada v popredí
Francúzov niektorí Haiťania vnímajú ako možnú protiváhu k Američanom, ktorí sú na ostrove po zemetrasení najviditeľnejší. Tí Haiti v minulosti okupovali. Po zemetrasení okrem masívnej vojenskej prítomnosti a finančnej pomoci americká vláda oznámila plán pomoci najväčšiemu priemyslu na ostrove.
Dohodla sa s niektorými americkými textilnými spoločnosťami, že nakúpia aspoň jedno percento tovaru z Haiti. Kanaďania zasa oznámili, že chcú Haiťanom pomôcť obnoviť vládne inštitúcie a budovy. V Montreale bola aj prvá svetová konferencia o pomoci pre Haiti.
Miliardové škody
Podľa analýzy Americkej rozvojovej banky z utorka bolo zemetrasenie na Haiti najhoršou tragédiou v modernej histórii. Škody na Haiti sa podľa analýzy odhadujú na 14 miliárd dolárov. Z populácie 9 miliónov zahynulo asi 200tisíc ľudí, asi 300tisíc je zranených a asi milión ľudí zostalo bez domova.