WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama v utorok oznámil, že federálna vláda sa zaručila za pôžičku osem miliárd dolárov (5,8 miliardy eur) na výstavbu prvej jadrovej elektrárne v USA po vyše 30 rokoch.
Nová elektráreň by mala stáť v štáte Georgia a postaví ju spoločnosť Southern Company.
Obama uviedol, že elektráreň bude "bezpečná a ekologicky čistá" a pomôže pri napĺňaní energetických potrieb krajiny.
Od nehody na reaktore v elektrárni na americkom Three Mile Islande v roku 1979 sa v Spojených štátoch nepostavila žiadna nová jadrová elektráreň. Po prehriatí reaktora vtedy unikol do ovzdušia rádioaktívny plyn. Hrozilo tiež, že dôjde k roztaveniu reaktora a k jadrovej katastrofe. Príslušné miesta uvažovali o evakuácii asi 600.000 ľudí, ktorí žili v blízkosti elektrárne, a nervozita vládla aj vo Washingtone, ktorý leží asi 160 kilometrov južne od Three Mile Island.
Od tohto zatiaľ najvážnejšieho jadrového incidentu v USA uviedli do prevádzky v 80. rokoch len niekoľko reaktorov, ktoré sa stavali už pred nešťastím, no nijakú novú jadrovú elektráreň. Napriek tomu sú Spojené štáty celosvetovo najväčším producentom elektrickej energie, pochádzajúcej z približne 1400 jadrových reaktorov.
Americký prezident informoval, že projekt bude znamenať vytvorenie "tisícov nových pracovných miest v stavebníctve na najbližších osem rokov, ako aj stoviek dobre platených miest v nasledujúcich rokoch", keď sa elektráreň spustí.
Obama podotkol, že je to len začiatok úsilia vybudovať novú generáciu bezpečných a ekologicky efektívnych technologických zariadení, ktoré prispejú k boju s klimatickými zmenami.
Spoločnosť Southern Company uviedla, že výstavba si vyžiada vytvorenie približne 3000 pracovných miest a v elektrárni potom nájde prácu 850 ľudí.
Zdroj: BBC