V predvolebnej kampani sa nebál hovoriť o reformách, v médiách nemá problém rozprávať o svojej homosexualite a v Číne, kam ho sprevádzal jeho životný druh, otvorene kritizoval porušovanie ľuských práv. Pred príchodom do Bratislavy odpovedal minister zahraničných vecí GUIDO WESTERWELLE písomne na otázky jedinému médiu, denníku SME.
Významný nemecký politik bol na Slovensku naposledy v roku 2005, keď do Bratislavy prišiel váš predchodca v úrade Frank-Walter Steinmeier. Nie je to málo pre dobré vzťahy?
„Nemali by ste kvalitu našich vzťahov posudzovať podľa toho, kto, kedy a kde bol na návšteve. Oveľa podstatnejšie je, že Nemecko je najdôležitejším obchodným partnerom Slovenska, sme na druhom mieste v objeme zahraničných investícií vo vašej krajine, nemčina je u vás druhý najdôležitejší cudzí jazyk. To ukazuje, ako sme spolu úzko zviazaní. A čo sa týka stretnutí: môjho milého kolegu Miroslava Lajčáka vídam raz mesačne v Bruseli. A to som k tomu ešte nepripočítal ďalšie rozhovory – ako pred dvoma týždňami na konferencii o bezpečnosti v Mníchove."
Vaša prvá zahraničná cesta výnimočne neviedla do Paríža, ale do Varšavy. Môžeme teda návštevu Slovenska brať ako súčasť vašej stratégie hovoriť viac s krajinami východnej Európy?
„Máme vynikajúce vzťahy s naším susedom na Západe. Ja som vyrástol v Bonne, takže nemecko-francúzske priateľstvo som dostával spolu s materským mliekom. Chcem, aby sme dosiahli túto hĺbku vzťahov aj s našimi východnými susedmi. Je jasné, že niečo také sa nedá docieliť za jedinú noc, ale budeme na tom pracovať.“
O čom sa budete rozprávať s ministrom Lajčákom, premiérom Ficom a prezidentom Gašparovičom?
„Veľmi sa teším na návštevu Bratislavy a iste máte pochopenie pre to, že najskôr musia rozhovory prebehnúť. Kto sa dnes pozrie na Európu, zistí, že máme pred sebou dvojnásobnú výzvu: Európska únia musí navonok pôsobiť strategicky a efektívne, aby obstála v globalizovanom svete. Musíme preto posilniť váhu a jednotu únie. A smerom dovnútra sa musíme postarať o to, aby sme prekonali najhoršiu finančnú a hospodársku krízu za posledné desaťročia. Preto je správne posilniť rast a zamestnanosť a pomocou štrukturálnych zmien pripraviť Európu na budúcnosť. Ako vidíte, námetov na rozhovor je mnoho.“
Nemecko už má voľby za sebou, my budeme voliť v júni. Voliči budú rozhodovať aj o tom, či pri moci ostanú dve populistické strany. Sú z tohto pohľadu slovenské voľby zaujímavé aj pre Nemecko?
„Iste nemusím zdôrazňovať, že rozhodnutie slovenských voličiek a voličov budeme, samozrejme, rešpektovať.“
Vaša strana liberálov (FDP) získala v minuloročných voľbách historický výsledok. Volilo ju takmer 15 percent voličov, čo bol najväčší prírastok hlasov v porovnaní s ostatnými stranami. Ocenili tak vašu odvahu hovoriť o nutných reformách, napríklad rýchlom znížení daní?
„Skutočne sme zapôsobili témami, ktoré ľuďmi hýbu, a predložili sme presvedčujúce politické koncepty. Teraz držíme slovo a presadzujeme náš spoločný koaličný program krok za krokom. Rodiny a stredný stav profitujú najviac z našich prvých dní vo vláde.“
Po sto dňoch vo vláde vám však preferencie klesli na osem percent. Prečo?
„Prieskumy stúpaju a klesajú. Rátajú sa voľby! Je celkom normálne, že na začiatku spoločného vládnutia občas niečo škrípe a partneri sa hľadajú. My držíme sľuby: dali sme impulz pre hospodársky rast, odbremenili sme od daní rodiny a malých a stredných podnikateľov. To občania odmenia.
Ako minister zahraničných vecí otvorene hovoríte o porušovaní ľudských práv, ako naposledy počas návštevy Číny. Slovensko s tým má napriek vlastnej skúsenosti s totalitarizmom problém. Čo si o tom myslíte?
„Zahraničná politika sa má orientovať na záujmy. To je samozrejmé. Musí však spočívať aj na pevných fundamentálnych hodnotách, pretože tie tvoria silu západnej demokracie. Pretože ja sa orientujem na záujmy aj hodnoty, môžem v zahraničí otvoriť aj témy, na ktorých sa s mojimi partnermi počas rokovaní nezhodneme. To aj rešpektujú a neškodí to vzájomným vzťahom.
Odvahu ste ukázali v kampani, ale aj v súkromí, keď otvorene hovoríte o svojej sexuálnej orientácii. Počas návštevy v Číne vás sprevádzal váš životný partner. Ako na to reagovali vaši hostitelia?
„Pri mojich cestách ministra zahraničných vecí nehrá môj súkromný život žiadnu úlohu, ani len okrajovo. A moji kolegovia, s ktorými sa stretávam, rea〜gujú tak, ako som to očakával: s veľkým pokojom a samozrejmosťou.“