RANGÚN. Barmský súd odsúdil v pondelok štyri aktivistky na dva roky nútených prác za vyvolávanie verejných nepokojov. Rozsudok padol v čase návštevy zvláštneho spravodajcu OSN pre Barmu Tomasa Ojeu Quintanu, ktorý má zhodnotiť pokrok v dodržiavaní ľudských práv v Barme pred tohtoročnými voľbami.
Ako v utorok informoval právnik Kjaw Hoe, ktorý zastupuje opozičnú stranu Národná ligu za demokraciu (NLD), štyri aktivistky obvinili z narušovania verejného pokoja potom, čo ich v októbri zadržali, keď darovali literatúru kláštoru v meste Dagon na východe krajiny.
Quintana pricestoval do Barmy na päťdňovú návštevu, počas ktorej sa má stretnúť s vládnymi, predstaviteľmi, mimovládnymi organizáciami, policajnými predstaviteľmi a má tiež navštíviť väznicu Insein, kde zadržiavajú mnohých disidentov. S lídrom junty Thanom Šwem sa nestretne a nemá povolenie ani na stretnutie s väznenou opozičnou líderkou Aun San Su Ťij.
Barmská junta v sobotu prepustila na slobodu 82-ročného podpredsedu NLD Tina Ooa, ktorý stranu pomáhal zakladať. Oo strávil v domácom a normálnom väzení takmer sedem rokov. Líderka NLD Aun San Su Ťij ostáva naďalej v domácom väzení. Barmskí sudcovia jej minulý rok predĺžili domáce väzenie o 18 mesiacov za údajné porušenie podmienok domácej väzby, ktorého sa mala dopustiť zatajením nepovolenej návštevy.