WASHINGTON.
"Máme podporu všetkých od Ruska po Európu. A verím, že získame aj podporu Číny pre zavedenie ďalších sankcií voči Iránu, aby sme ho izolovali," uviedol Biden v relácii televíznej stanice NBC Meet the Press.
Západné mocnosti pod vedením administratívny prezidenta USA Baracka Obamu sa snažia presadiť nové sankcie OSN voči Iránu za rozširovanie jeho jadrového programu. Peking však doteraz zachovával chladný prístup k snahe Obamu presadiť prijatie tvrdších opatrení voči veľkému dodávateľovi ropy.
Súhlas Číny ako jedného z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN je nevyhnutným predpokladom pre schválenie akýchkoľvek nových sankcií voči Iránu, ktorý popiera obvinenia Západu, že sa snaží vyrobiť jadrovú zbraň, a trvá na tom, že jeho nukleárny program je určený na mierové účely.
Biden sa kriticky vyjadril k nedávnym vyhláseniam iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o pokroku Iránu v jadrovej oblasti.
"Nie je to jadrová veľmoc. Chápem, prečo Ahmadínežád urobil vyhlásenie, aby odvrátil pozornosť sveta od porušovania ľudských práv a občianskych slobôd iránskeho národa," uviedol Biden v súvislosti so zásahom Teheránu proti protivládnym demonštrantom. "Pokrok, ktorý Irán dosiahol na jadrovom poli, je podľa môjho názoru značne zveličený," dodal.
Ahmadínežád vo štvrtok vyhlásil, že Irán je schopný obohacovať urán takmer na úroveň, použiteľnú v atómových bombách, zároveň však zdôraznil, že Teherán nemá záujem získať jadrové zbrane.