Najväčšiu operáciu NATO v Afganistane od roku 2001 komplikujú míny.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
KÁBUL, PRAHA. Mierny optimizmus. Tak charakterizuje výsledky vojenskej operácie v Afganistane po prvých dvoch dňoch velenie NATO. V juhoafganskej provincii Hílmand sa po prvý raz v prednej línii spolu s Britmi a Američanmi zúčastní bojov proti talibom i 1500 vojakom vládnej afganskej armády. Aj preto bol pre najväčšiu vojenskú akciu v krajine od roku 2001 vybraný názov akcia Moštarak (Spoločne). Začala sa v sobotu pred úsvitom, keď desiatky vrtuľníkov zhodili skoro 4-tisíc amerických výsadkárov pri meste Mardžáh. Dosiaľ bolo kontrolované talibmi.
NATO hovorí o miernom odpore protivníka. Pomalý postup koaličných síl dopredu je spôsobený obrovským množstvom mín, ktoré rebeli nakládli. Napokon, mali na to dosť času. NATO tentoraz pred operáciou letákmi vyzvalo miestne obyvateľstvo, aby opustilo svoje domovy. Na príchod 14-tisíc vojakov NATO a afganskej armády sa tak pripravili i rebeli. V noci na nedeľu sa na niektorých miestach bojovalo, ale šlo skôr o prestrelky. Koalícia hlási, že zabila najmenej 20 talibov. Priznala aj dvoch mŕtvych na svojej strane.
Velenie Talibanu v Pakistane oznámilo, že v Hílmande zvolilo taktiku „uder a uteč". Rebeli logicky nejdú do priameho boja s obrovskou presilou, ale pripravujú sa na diverzné akcie, ktoré začnú, až koalícia operáciu ukončí. Kvari Josef Ahmadí, predstaviteľ talibov v oblasti včera vyhlásil, že rebeli stále kontrolujú časť mesta Mardžáh. Povedal, že zomreli len dvaja bojovníci.
Na príchod do mesta je už pripravených takmer 2 tisíc afganských vládnych policajtov, ktorí budú chrániť nielen obyvateľstvo, ale i novú miestnu administratívu reprezentujúcu oficiálne Kábul.
Autor: Agentúra Epicentrum