PRIŠTINA. Vyhlásil to dnes komisár pre ľudské práva Rady Európy Thomas Hammarberg.
"Európske krajiny by mali prestať posielať emigrantov späť do Kosova. Krajina nie je v súčasnosti pripravená prijať také veľké množstvo vracajúcich sa ľudí," uviedol Hammarberg po návšteve Kosova.
Komisár konštatoval, že vyháňanie kosovských prisťahovalcov by malo veľmi negatívny vplyv na krajinu, kde štyria z desiatich ľudí sú nezamestnaní.
Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostrannú nezávislosť od Srbska, čo viaceré členské štáty EÚ vrátane Slovenska neuznávajú. Ekonomická situácia regiónu trpí dopadmi celosvetovej hospodárskej krízy, ale aj etnickým napätím medzi väčšinovými Albáncami a srbskou menšinou.
Odhadom 20-30 percent kosovskej populácie, prevažne Albáncov, žije v zahraničí. Podľa oficiálnych štatistík kosovská diaspóra žijúca prevažne v Nemecku, Švajčiarsku a Taliansku posiela do vlasti približne štyri miliardy eur ročne, čo je 15 percent výkonnosti celej kosovskej ekonomiky.
Niektoré európske krajiny podpísali s úradmi v Prištine dohody o repatriácii, čím poslali domov tisíce kosovských Albáncov.
Na pracovnom trhu sa každoročne umiestni približne 30.000 mladých ľudí. Mnohí z nich po prvej pracovnej skúsenosti odchádzajú do EÚ, najčastejšie s pomocou prevádzačov, ktorí za to podľa neoficiálnych údajov inkasujú 2000-3000 eur.