NEW YORK. Oznámil to dnes generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
"Jej úlohou je mobilizovať finančné zdroje pre boj proti klimatickým zmenám, ktorú krajiny sľúbili na nedávnej konferencii OSN v Kodani," konštatoval Pan Ki-mun.
Medzi ďalších členov skupiny budú patriť hlavy štátov a vlád, vysokí predstavitelia ministerstiev a centrálnych bánk, ako aj odborníci na verejné financie, rozvoj a podobné otázky. Vlády rozvojových a bohatých krajín budú mať rovnakú zodpovednosť za získavanie financií, uviedol Pan Ki-mun.
Poradná skupina podľa neho vypracuje "praktické návrhy" pre významné zvýšenie krátkodobého i dlhodobého financovania stratégií zmiernenia a prispôsobovania sa klimatickým zmenám v rozvojových krajinách.
Decembrový klimatický summit v Kodani sa skončil bez schválenia formálneho textu, ktorý by nahradil Kjótsky protokol. Platnosť protokolu sa skončí v roku 2012. Vlády sa však dohodli na mobilizácii finančných prostriedkov z verejného i súkromného sektora do výšky 100 miliárd dolárov (približne 74 miliárd eur) ročne na pomoc všetkým krajinám sveta v boji proti globálnemu otepľovaniu.
Prioritný prístup k prostriedkom budú mať krajiny, ktoré sú voči globálnemu otepľovaniu najzraniteľnejšie. Financie budú použité na podporu prispôsobovania, zmierňovania a technologického rozvoja a transformácie.
Poradná skupina predstaví programy financovania na stretnutiach Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách (UNFCCC) v máji a júni, konečné odporúčania o využití prostriedkov predloží na decembrovom zasadnutí v Mexiku.