O niekoľko rokov môže Ríša stredu ostať bez vzácnych šeliem vo voľnej prírode. Ochrancovia veria, že rok tigra, ktorý Číňania oslavujú v nedeľu, mu pomôže.
PEKING, BRATISLAVA. Tiger dobehol podľa čínskej legendy z dvanástich stvorení zvieratníka do cieľa tretí. Po potkanovi a byvolovi. Preteky s čínskym rozvojom však prehráva - jeho rok, ktorý sa v Číne začína zajtra, zažije len posledných pár voľne žijúcich tigrov.
Od poslednej oslavy čínskeho roka v jeho znamení v roku 1998 sa zmenšil počet tigrov vo voľnej prírode v Číne na menej než 50 kusov.
Podľa Svetového fondu ochrany prírody (WWF), ak krajina nezasiahne, do tridsiatich rokov zmizne aj ten posledný. Dúfa, že v roku tigra Čína pripraví nové záchranné opatrenia.
Kosti a kože na čiernom trhu Z pôvodne početnej populácie tigrov v Číne zostal zlomok pre odlesňovanie, pytliakov aj pesticídovú kampaň Mao Ce-tunga proti škodcom v 50. rokoch.
Používanie tigrích súčastí v medicíne je zakázané, na čiernom trhu však predaj koží aj kostí tigrov prekvitá a pytliaci za ne môžu dostať podľa Svetovej banky až 70-tisíc dolárov.
Podľa programovej riaditeľky čínskej pobočky medzinárodnej Spoločnosti na ochranu prírody Si-e Jenovej asi desať žije v juhozápadnej provincii Jünan, asi 15 v Tibete a 20 v severozápadných oblastiach Ťi-lin a Chej-lung-ťi-ang.
"Počty tigrov v Číne sú veľmi depresívne. Vo voľnej prírode máme menej než 50 kusov," povedala Jenová pre agentúru Reuters.
Šanca spojiť sa s Ruskom
Na juhozápade populácia tigrov upadá, vytláčajú ju ľudské obydlia. V Rusku však prežíva 500 tigrov v oveľa menej zaľudnenej oblasti.
„Najväčšia šanca pre tigre vo voľnej prírode v Číne je na severozápade, pretože sú blízko väčšej tigrej komunity v Rusku," hovorí Jenová pre Reuters. Nárast populácie sibírskych tigrov chce podporiť aj Svetová banka.
Podľa Reuters má čínska vláda projekt, ktorý by vytvoril oplotenú rezerváciu na území 160 štvorcových kilometrov na juhu, kde by tigre mohli loviť v prirodzenom prostredí. Plán je však veľmi málo reálny, lebo by odtiaľ museli presťahovať celé dediny.
Organizácia Zachráňte čínske tigre, ktorá v Južnej Afrike skúšala krotké čínske tigre naučiť loviť, by ich mláďatá chcela čoskoro priviezť späť do Číny.
Oproti pande ďalší veľký čínsky symbol tiger bol doteraz podľa ochranárov v Číne mimo pozornosti.
Prvý tigrí summit Vo svete podľa WWF žije už len asi 3200 tigrov vo voľnej prírode oproti asi stotisíc pred storočím. Sú v dvanástich krajinách Ázie a v Rusku. V zajatí v Číne žije asi šesťtisíc tigrov.
Prvý medzinárodný summit o tigroch sa bude konať v septembri v ruskom Vladivostoku. Očakáva sa, že ho bude hostiť ruský premiér Vladimir Putin aj predseda Svetovej banky Robert Zoellick.
Podľa denníka Guardian chystajú Svetová banka, mimovládne organizácie a čínska vláda plán za niekoľko miliárd dolárov na záchranu sibírskych tigrov.
Kliknite pre zobrazenie kompletnej infografiky.
Šelma prinesie ťažkosti
Podľa čínskych majstrov umenia feng-šuej bude nový rok v znamení tigra náročný. Ekonomika sa však má pozviechať.
PEKING, BRATISLAVA. Americký prezident Barack Obama sa vraj tento rok zapotí, jadrové hrozby porastú, ale finančnú krízu máme v roku tigra prekonať, povedali čínski veštci agentúre AFP.
„Vplyv Obamu začne tento rok upadať. Nedokáže toho veľa," myslí si známy čínsky majster feng-šuej Peter So.
Čínski veštci predpovedajú šťastie či smolu ľuďom podľa vzťahu medzi piatimi prvkami, ktoré podľa nich tvoria svet - vodou, ohňom, drevom, kovom a zemou. Tiger je v spojení s ohňom.
Najhorší rok majú mať tí v znamení opice. V tomto znamení je aj generálny tajomník OSN Pan Kimun či šéf Toyoty. Na dobrý rok v láske sa majú tešiť zajace.
Čína sa tiež má vraj na čo tešiť. Ekonómovia jej predpovedajú, že predbehne tento rok Japonsko a bude druhou najsilnejšou ekonomikou na svete po Spojených štátoch.
Veľké oslavy čínskeho nového roka tento víkend sprevádza v mestách masívna výzdoba. Státisíce oslavujúcich čakajú na cestách cez víkend nepríjemné snehové búrky.
FOTO - SITA/AP
Ela Rybárová