BRUSEL, BRATISLAVA. Prezident Európskej únie Herman Van Rompuy vystúpil včera z tieňa na prvom summite lídrov, ktorý v Bruseli zorganizoval.
S veľkými fanfárami a bez veľkých výsledkov. Krátko popoludní oznámil kompromis členských štátov o pôžičkách zadĺženému Grécku, na čo si vydýchli burzy.
„Dohodli sme sa," hlásil Rompuy pri príchode do knižnice Solvay, kde malo 27 šéfov členských krajín rokovať.
Úľava finančníkov trvala len krátko. Vyhlásenie o pomoci Grécku, ktoré zverejnili lídri členských krajín večer, obsahovalo morálnu podporu, ale nie konkrétnu finančnú pomoc, a euro znovu padlo.
Neznámy presadzuje zmeny
Svojich päť minút slávy si stihol užiť novopečený šéf únie skôr, než by ho na tlačovke zatienili lídri veľkých krajín únie, hlavne nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
Podľa českých Hospodářských novín chcel Van Rompuy pôvodne vystúpiť na tlačovke po summite sám, ale lídri to hneď odmietli.
Krajiny eurozóny koordinovane zasiahnu, ak to bude potrebné pre finančnú stabilitu eurozóny.
Herman Van Rompuy
Rompuy, ktorý sa stal formálnym mužom číslom jeden v únii v decembri 2009, plánoval „intímne stretnutie", no zmenilo sa na ostro sledované. To všetko pre finančné problémy južanských krajín na čele s Gréckom, ktoré ohrozovalo stabilitu eurozóny.
Van Rompuy v centre európskej byrokracie zaviedol niekoľko nečakaných zmien. Zvolal neformálny summit mesiac pred tým oficiálnym a lídri krajín si mohli pozvať len jedného radcu, ktorý na nich čakal v inej miestnosti.
Navrhol tiež, aby sa rokovalo len v troch jazykoch - v angličtine, nemčine a vo francúzštine, bez množstva tlmočníkov. Vzbudil tak nevôľu bulharského premiéra, ktorý neovláda žiadny cudzí jazyk.
Následne zmenil miesto konania summitu z oficiálnej budovy Rady Európskej únie na honosnú knižnicu Solvay v Bruseli. Rokovanie má byť predsa neformálne, povedal.
Veľa šéfov
Na summite lídri hovorili o ekonomickej stratégii únie na najbližších desať rokov, o obnove Haiti zničeného zemetrasením a o klimatických zmenách. Grécko však zatienilo všetko.
Bývalý belgický premiér a dlhoročný politik, ktorý sa zdráhal zobrať aj miesto na čele belgickej vlády, nečakane uspel v novembri pri voľbe prezidenta únie, a predbehol tak aj bývalého britského premiéra Tonyho Blaira.
Lídri Európskej únie chválili jeho schopnosti dohadovať kompromisy, ale analytici hovorili, že si vybrali niekoho neznámeho, kto ich nezatieni a nebude príliš presadzovať svoje názory. Včerajšok to len potvrdil.
Funkcia prezidenta únie vznikla Lisabonskou zmluvou. O medzinárodnú pozornosť s Rompuyom však súperia traja ďalší lídri - šéfka diplomacie Catherine Ashtonová, šéf komisie José Manuel Barroso a šéf polročného predsedníctva únie, španielsky premiér José Luis Zapatero.