TEHERÁN, TEL AVIV. Iránskemu režimu sa stále darí držať réžiu osláv islamskej revolúcie vo svojich rukách. Na teheránske námestie vo štvrtok napochodovali státisíce prívržencov režimu, kým v priľahlých uliciach milicionári tĺkli jeho odporcov.
Nadšení občania so zástavami v rukách si vypočuli od prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, že iránski vedci už obohatili na 20 percent časť uránu a mohli by aj na 80, no neurobia to. Na mobily prichádzali varovné esemesky, aby sa občania vyhli protivládnym mítingom.
Irán prestal predstierať, že mu nejde o atómovú bombu, tvrdí Peter Morvay
Režim sa na odpor verejnosti dobre pripravil. Včerajšie 31. výročie islamskej revolúcie mohlo byť bodom zlomu a úrady nechceli nič riskovať.
Od začiatku týždňa zatýkali potenciálnych lídrov demonštrácií, spomalili internet, obmedzili prístup k e-mailom a zriadili linku, na ktorú mohli ostražití prívrženci režimu udať odporcov.
Zahraničných novinárov aj fotografov naložili do autobusov a dovolili im zaznamenávať len oficiálne oslavy a prezidentov prejav. Ostatné informácie pochádzajú z opozičných webov.
Tie hovorili o tom, že muži v civile, zrejme členovia milície Basídž, poškodili auto opozičného lídra Mehdiho Karubiho a zatkli jeho syna. Na hodinu tiež zatkli vnučku vodcu islamskej revolúcie ajatolláha Chomeiního a jej manžela, ktorý je bratom bývalého, relatívne umierneného prezidenta Chatámiho.
Podľa blogerov z niektorých miest Teheránu znela streľba. Demonštranti vyzývali na pád režimu a „smrť diktátorovi".
Analytici sa pýtajú, ako dlho môže ešte opozícia vzdorovať a dokedy budú účinné výzvy na pokojné protesty.
„Proti vláde môžu demonštrovať aj dva milióny ľudí. Niečo to znamená? Po včerajšku sa veľa ľudí pýta, načo vlastne riskujú životy," povedal pre denník Washington Post nemenovaný analytik z Teheránu.