BRUSEL. Výbor regiónov Európskej únie v Bruseli v stredu na svojom ustanovujúcom zasadnutí nového volebného obdobia na roky 2010- 2015 opakovane zvolil za svojho viceprezidenta a za vedúceho slovenskej národnej delegácie v tomto orgáne predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu.
Členovia národnej delegácie sa vzápätí ako prví stretli s novoustanoveným podpredsedom Európskej komisie a jej komisárom pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Marošom Šefčovičom.
Na ustanovujúcom plenárnom zasadnutí Výboru regiónov v rámci funkčného obdobia 20102015 sa regionálni a miestni zástupcovia zaviazali, že budú využívať svoje nové právomoci vyplývajúce z Lisabonskej zmluvy na to, aby Európu viac priblížili občanom.
Celkový počet 344 členov výboru a rovnaký počet náhradníkov vymenúva Rada ministrov EÚ na návrh členských štátov na obdobie piatich rokov.
Môžu byť vymenovaní znova. Členstvo vo Výbore regiónov sa automaticky končí uplynutím alebo stratou miestneho alebo regionálneho mandátu, na základe ktorého boli príslušní členovia výboru navrhnutí. Na zvyšný čas funkčného obdobia ich nahradia noví členovia. Členovia výboru nemôžu byť zároveň členmi Európskeho parlamentu.
Slovenská delegácia pozostáva z deviatich členov a rovnakého počtu náhradníkov. V súčasnosti sú miesta pre slovenských členov a náhradníkov vo Výbore regiónov rozdelené tak, že regionálnym orgánom (samosprávnym krajom) prislúcha päť kresiel a miestnym orgánom (mestám a obciam) prislúchajú štyri kreslá.
Výbor regiónov je zhromaždenie Európskej únie združujúce regionálnych a miestnych zástupcov. Poslaním jeho 344 členov pochádzajúcich z 27 členských štátov Európskej únie je zapojiť do jej rozhodovacieho procesu regionálne a miestne orgány, ako aj spoločenstvá, ktoré zastupujú, a informovať ich o európskej politike.
Európska komisia, Európsky parlament a Rada musia požiadať Výbor regiónov o konzultáciu v oblastiach politiky, ktoré sa týkajú regiónov a miest.
Výbor regiónov môže podať na Súdnom dvore ES žalobu, ak sú porušované jeho práva alebo sa nazdáva, že istý právny predpis EÚ je v rozpore so zásadou subsidiarity, respektíve nerešpektuje právomoci regionálnych alebo miestnych orgánov.