KYJEV.
Šéf komisie zdôraznil, že termínom na podanie žiadostí na zrušenie výsledkov v jednotlivých okrskoch bol 9. február.
"Pokiaľ viem, bolo podaných niekoľko desiatok sťažností, pričom väčšina z nich už bola zamietnutá," povedal Černenko podľa agentúry Ukrinform.
Podľa konečných neoficiálnych výsledkov druhého kola volieb zvíťazil opozičný líder Viktor Janukovyč nad premiérkou Juliou Tymošenkovou o 3,48 percenta hlasov.
Volebný tím porazenej kandidátky pripravuje odvolanie voči výsledkom po tom, ako ich komisia oficiálne oznámi.
"Aby bol takýto podnet úspešný, muselo by dôjsť k systematickému a rozsiahlemu podvodu, ktorý by mohol ovplyvniť výsledky. Podľa nášho hodnotenia neexistujú žiadne súhrnné argumenty pre zrušenie volieb v celej Ukrajine," povedal Černenko.
Víťaz volieb a líder Strany regiónov v stredu vyzval svoju súperku, aby odstúpila z postu premiérky a prešla do opozície. Tymošenková však odmieta priznať porážku a nemieni ani podať demisiu.
"Vláda neplánuje rezignovať dobrovoľne. Nevidím na to žiadny dôvod," uviedol dnes prvý vicepremiér a šéf Tymošenkovej volebnej kampane Oleksander Turčynov.
Stúpenci Janukovyča v parlamente sa teraz môžu pokúsiť odvolať premiérku vyjadrením nedôvery. Tymošenková aj tak môže ostať úradujúcou šéfkou kabinetu, dokiaľ nebude sformovaná nová vláda. Takýto proces je pritom zdĺhavý vzhľadom na rokovania o rozdelení vládnych postov.
V prípade, že by Janukovyč nedokázal zostaviť koalíciu, mohol by ako prezident vyhlásiť predčasné voľby, jeho Strana regiónov by však zrejme v zákonodarnom zbore stratila mandáty, čo by ho dostalo do ešte slabšej pozície.
"Hlavným výsledkom týchto volieb je, že Janukovyč dobehol prvý, ale nevyhral. Na druhej strane Tymošenková prehrala, ale nie je porazená," napísal komentátor Ukrajinskej Pravdy Vadym Karasov.