TEHERÁN. Informovali o tom dnes politicky zamerané internetové stránky.
Oficiálne zhromaždenia sa majú konať po celom Iráne vo štvrtok 11. februára a podľa očakávania prilákajú milióny ľudí. Prezident Mahmúd Ahmadínežád má byť hlavným rečníkom na slávnosti na teheránskom námestí Azadi. Polícia vydala varovanie, že proti akýmkoľvek protestom rázne zasiahne.
Policajný šéf Ismáíl Ahmadí Mukaddam povedal iránskej tlačovej agentúre Fars, že niektorých organizátorov štvrtkových protestov už zatkli, ale neuviedol žiadne podrobnosti.
Počas vlaňajších decembrových protestov prišlo o život najmenej osem ľudí a ďalších 300 zatkli. Opozícia tvrdí, že zatknutých bolo vyše 900 osôb.
V uliciach vraj majú byť milióny ľudí
Opozičné internetové stránky tvrdia, že vo štvrtok budú protestovať tri milióny opozičných demonštrantov, najmä sympatizanti reformného Zeleného hnutia vedeného Mírom Hosejnom Músavím. Toho vo vlaňajších júnových prezidentských voľbách porazil Mahmúd Ahmadínežád.
Zahraničné médiá majú zákaz priamo sa zúčastňovať na protestoch a informovať o nich z prvej ruky - majú povolené byť iba na námestí Azadi počas Ahmadínežádovho prejavu.
Celoiránske protesty sa začali hneď po voľbách 12. júna, ktoré poznačili obvinenia z hromadných podvodov s hlasmi a odmietnutie opozície uznať Ahmadínežádovo víťazstvo. Po voľbách zatkli niekoľko reformných politikov a odsúdili ich za údajné plánovanie zvrhnutia islamského režimu.
Najnovším prípadom je bývalý minister priemyslu Behzad Nabaví, ktorého odsúdili na päť rokov väzenia. Nabaví pôsobil vo vláde za premiéra Músavího v rokoch 1985-1989.