BUDAPEŠŤ. Vyhlásil to dnes v Budapešti predseda maďarskej vlády Gordon Bajnai, ktorý sa stretol s vysokým komisárom pre menšiny OBSE Knutom Vollebaekom.
Podľa vyhlásenia, ktoré úrad vlády poskytol TASR, premiér vyhlásil, že vysoký komisár má významnú úlohu v napravení procesu, ktorý sa začal schôdzkou s jeho slovenským partnerom Robertom Ficom v maďarskom Szécsényi a z ktorého Slovensko jednostranne vystúpilo.
Zákon chcú sledovať
Bajnai ocenil, že Vollebaek je ochotný aktívne sa zúčastniť rokovaní. Vyjadril nádej, že výsledkom rokovaní vysokého komisára v Bratislave sa môže začať proces obnovy rovnováhy medzi ochranou štátneho jazyka a menšinového jazyka na Slovensku, čo Vollebaek už dávno požadoval, píše sa vo vyhlásení.
Maďarský premiér vyzval vysokého komisára na nutnosť priebežného sledovania situácie na Slovensku a zopakoval, že bez úpravy klauzúl týkajúcich sa pokút v jazykovom zákone nemožno odstrániť súčasnú diskriminačnú situáciu menšín v SR.
Bajnai tiež ocenil potvrdenie snahy vysokého komisára smerujúcej k posilneniu zákona na používanie jazyka menšín v SR, čo je v súlade s dohodou zo Szécsényu z 11. septembra 2009.
Porušujú medzinárodné právo, tvrdí Bajnai
Predseda maďarskej vlády Vollebaekovi zdôraznil, že vo veci jazykového zákona nie je spor medzi Maďarskom a Slovenskom, ale medzi SR a jej občanmi, ako aj medzi zákonom a viacerými medzinárodnými normami. Podľa Bajnaiho o tom svedčí hodnotenie výboru pre ľudské práva Rady Európy a právnej služby Európskej únie.
Zásady prijaté koncom minulého roka slovenskou vládou podľa maďarského premiéra neriešia uspokojivo situáciu, naďalej pretrváva právna neistota Maďarov žijúcich na Slovensku a možnosť diskriminácie na základe materinského jazyka a národnosti.
Bajnai podčiarkol, že pre maďarskú vládu je obmedzovanie a postihovanie používania materinského jazyka v zrkadle slovenských sľubov o zachovaní status quo naďalej neprijateľné.