Kyjev 23. apríla (TASR) - Ukrajina je na poslednom 60. mieste v kategórii krajín sveta s čiastočnou slobodou médií a iba jedno miesto ju oddeľuje od ďalšej skupiny štátov s neslobodnými masovokomunikačnými prostriedkami. Vyplýva to z najnovšej správy medzinárodnej organizácie na obranu ľudských práv Freedom House, o ktorej dnes informovalo aj v ukrajinskom vysielaní Rádia Sloboda.
Situácia so slobodou tlače na Ukrajine je podľa hodnotenia lepšia ako napríklad v Bielorusku, Turkménsku alebo Tadžikistane, avšak je oveľa horšia ako v Českej republike, na Slovensku či v bývalej Juhoslávii.
Ukrajina zostala na tej istej úrovni slobody slova ako v minulom roku a dokonca preukázala príznaky zhoršenia situácie, ktorá sa v iných východoeurópskych krajinách naopak zlepšuje.
Na Ukrajine podľa správy Freedom House vlani pokračovalo násilie proti novinárom, za ktoré štátna moc zriedkavo stíha jeho páchateľov. Doteraz nebola odhalená vražda novinára Georgija Gongadzeho a naťahuje sa aj vyšetrovanie vrážd iných žurnalistov. Mocenské orgány na Ukrajine často nerešpektujú ústavné garancie slobody slova a tlače.
Milícia robila prehliadky novinárov informujúcich o spojení funkcionárov s kriminálnymi skupinami, nátlak na tlač sa uplatňoval aj s pomocou daňových úradov. Jedinou priaznivou zmenou v oblasti slobody slova v krajine bolo prijatie Trestného zákonníka, podľa ktorého klebeta v médiách sa už nepovažuje za trestný čin.
Inštitút masovej informácie, zastupujúci na Ukrajine medzinárodnú organizáciu na ochranu novinárov Reportéri bez hraníc, dnes informoval o začatí podpisovej akcie poslancov v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy s požiadavkou prepustiť na slobodu zadržiavaného redaktora ukrajinských novín Svoboda Oleha Ljaška. Ako jej iniciátorka vystúpila spravodajkyňa monitorovacieho výboru PZ RE pre Ukrajinu Hanne Severinsenová.
Ljaška zadržala prokuratúra Čerkaskej oblasti v polovici apríla pre podozrenie z kladenia odporu príslušníkom milície pri prehliadke vydavateľstva novín. Predchádzalo tomu zverejnenie informácie v Svobode o tom, že generálny prokurátor Mychajlo Potebeňko mal vziať vysoký úplatok od poslanca Oleksandra Volkova za nevyšetrovanie podozrení z trestnej činnosti.
Potebeňko, s ktorým je spojené nevyšetrenie mnohých závažných trestných zločinov v krajine, bol nedávno zvolený za poslanca parlamentu za Komunistickú stranu Ukrajiny a oznámil, že odíde z terajšej funkcie.
(spolupracovník TASR Martin Benko) dem