Príbeh 28-ročného Timura Borchašviliho je podobný mnohým osudom Čečenov na úteku. V Českej republike neuspel. Vyhostili ho.
TBILISI, PRAHA. Timur Borchašvili sa bojí o život. Nikto nemôže s určitosťou tvrdiť, či to je panika, alebo či mu hrozí reálne nebezpečenstvo. V každom prípade od nedele sa bojí ešte o niečo viac. Do polnoci 7. februára mal príkaz opustiť Českú republiku. Na to, že má tento 28-ročný mladík dôvod si myslieť, že sa nedožije ani stredného veku, nikto neberie ohľad.
Čečen z Gruzínska
Jeho príbeh je skoro banálny, ale podobný mnohým iným životným príbehom mladých Čečenov, ktorí v roku 1994, keď ruská armáda zaútočila na Čečensko, už boli schopní udržať v rukách samopal. Žil s rodičmi, etnickými Čečenmi v Pankinsskom údolí v Gruzínsku, neďaleko hraníc s Čečenskom.
Do čečenskej metropoly Grozného chodili pracovať a do školy. Keď na nich ruské letectvo začalo zhadzovať bomby, brali to ako útok na svoju krajinu. V roku 1997, keď mal 16 rokov, sa pridal k čečenskej armáde pod velením prezidenta Čečenska Aslana Maschadova.
Novinára zavraždili
V roku 2000 sa Timur zoznámil s talianskym novinárom Antoniom Russom. Taliana, ktorý nejaký čas žil uňho doma a ktorému pomohol sa niekoľkokrát stretnúť i s prezidentom Maschadovom, našli 16. októbra 2000 zavraždeného asi 80 kilometrov od gruzínskej metropoly Tbilisi.
Verzií jeho smrti je niekoľko. Podľa jednej ho zabili ruské tajné služby, pretože mal dôkazy o používaní zakázaných chemických zbraní ruskou armádou v čečenských horách.
Podľa inej šlo o škandál s pornografiami, ktorý sa týka gruzínskych politikov. Rozmliaždili mu hrudník a ešte zaživa s ním zaobchádzali tak, že by ho neindetifikovala ani vlastná matka. Po roku 2000 bola hranica s Čečenskom uzatvorená a v Groznom prišiel k moci za prispenia Kremľa jeden z čečenských klanov - kadyrovci. I keď pôvodne to boli spojenci Maschadova, po roku 2000 sa rozhodli spolupracovať s Moskvou a svojich bývalých druhov s pomocou ruských tajných služieb FSB likvidovať.
Bojí sa ruských tajných
Timur tvrdí, že i jeho priatelia začali bez stopy miznúť pri neustálych ruských čistkách. Potom začali hľadať i jeho. Na pas svojho brata si nakoniec obstaral české vízum a odišiel. V roku 2007 požiadal Čechov o medzinárodnú ochranu. Žiadosť o azyl mu zamietli. Proti rozhodnutiu Odboru azylovej a migračnej politiky českého ministerstva vnútra sa odvolal vlani v lete na súd. Lenže ten o jeho prípade ešte nerokoval. Medzitým Timura z Česka vyhostili.
Pod ochranu ho teraz vzal senátor Jaromír Štětina. A do Prahy mu prišiel na pomoc Anzor Maschadov, syn bývalého prezidenta Čečenskej republiky Aslana Maschadova, ktorý zahynul v roku 2005. „Ak Timura Česká republika vráti, je možné, že ho v Gruzínsku zavraždia.“
Ako potvrdil znalec Kaukazu, ruský novinár žijúci v Gruzínsku, šéf Centra extrémnej žurnalistiky Oleg Panfilov „na celom postsovietskom priestore existuje veľké nebezpečie, že si takého človeka, ako je Timur Borchašvili, nájdu ruské tajné služby“.