Kyjev 23. apríla (TASR) - O udelenie štatútu utečenca na Ukrajine požiadalo v posledných piatich rokoch okolo 11.000 cudzincov. Podľa stavu na začiatku tohto roku ho však dostalo iba 2983 osôb, z toho tretina detí, zo 49 krajín najmä z Ázie a Afriky. Sú medzi nimi aj občania Ruska a zakaukazských republík. Najväčšie množstvo utečencov je sústredené v Kyjeve, Kyjevskej, Poltavskej, Charkovskej a Odeskej oblasti.
Predseda Štátneho výboru pre veci národností a migrácie Hryhorij Sereda dnes informoval, že okrem toho ďalších 2793 cudzincov v krajine dostáva pomoc v súlade s rozhodnutím vlády z roku 1996 o opatreniach na poskytnutie pomoci osobám, ktoré boli vynútené opustiť svoje trvalé bydliská v Abcházskej republike a prišli na Ukrajinu.
Úloha Štátneho výboru pre veci národností a migrácie v boji s nelegálnou migráciou spočíva v založení právnej oblasti pre legálnu migráciu. Podľa Seredu robia všetko, aby prúdy migrantov na Ukrajinu boli maximálne normované. Prijatý nový zákon o migrácii predpokladá zavedenie kvót pre zahraničných migrantov do krajiny a parlament už prerokoval návrh zákona o útulkoch pre cudzincov a osoby bez občianstva.
Po prijatí nového zákona o utečencoch zákonodarstvo Ukrajiny bolo zosúladené s ústavou a medzinárodnoprávnymi aktami, najmä však s Konvenciou OSN o štatútoch utečencov z roku 1951 a príslušným protokolom z roku 1967, ku ktorým sa Ukrajina pripojila. Podľa zákona je zakázané vyhostenie alebo vynútený návrat utečencov do krajín, odkiaľ prišli, ak tam ich životu a slobode hrozí nebezpečenstvo.
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh