Po piatich rokoch sa o víťazstvo v prezidentských voľbách nebojuje na námestí, ale v súdnej sieni. Porazená Tymošenková napadne výsledky.
KYJEV. Déja vu, ktoré sa nestane. Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková odmieta uznať prehru v prezidentských voľbách a chce víťazstvo Viktora Janukovyča napadnúť na súde. Šanca, že zvráti výsledok volieb, ako sa to podarilo státisícom mladých Ukrajincov počas oranžovej revolúcie na Majdane, je nulová.
Prečo mám demonštrovať? Veď voľby boli spravodlivé.
študent Mykola, na Námestí nezávislosti v Kyjeve
„Demonštrovať? A prečo, veď voľby boli spravodlivé,“ smeje sa študent Mykola na Námestí nezávislosti v centre Kyjeva, kde pred piatimi rokmi mrzli davy ľudí. Mladí aktivisti vtedy postavili stanové mestečko, aby zachránili víťazstvo pre Viktora Juščenka. Teraz je tam zvyčajný ruch. Dievčatá si na bulvári Chreščatyk kupujú zľavnené šaty, Ukrajinci si dávajú kávu pred tým, ako idú do práce a turisti sa fotia s bielymi holubicami.
Boj o odklad výsledkov
Nikoho nenapadne obliecť sa do ružovej, farby kampane premiérky Tymošenkovej, a bojovať za ňu v uliciach. „Nie je na to dôvod,“ hovorí aj Olha Aivazovska z hnutia Opora, ktorá monitorovala nedeľné prezidentské voľby. V čase oranžovej revolúcie mrzla na Majdane a organizovala mladých nahnevaných ľudí. „To by museli byť masové falšovania volieb, a to sa nestalo,“ hovorí Olha. „Po oranžovej revolúcii sa už nedajú tak ľahko sfalšovať voľby. Ak mal na to niekto najlepšiu možnosť – bola to premiérka,“ dodáva.
Ďalšia oranžová revolúcia nebude Masové protesty po prezidentských voľbách v roku 2004 sa nezopakujú.
Dav ľudí ako v roku 2004, teraz v Kyjeve nenájdete. FOTO – ČTK/AP
1. Voľby boli férové
Medzinárodní pozorovatelia ich označili za spravodlivé. Podvody neboli masívne ako v prezidentských voľbách v roku 2004.
2.Ukrajinci sú vyspelejší
Oranžová revolúcia splnila účel. Po reformách, ktoré po nej prišli, už nie je také ľahké zmanipulovať voľby. Krajina dokázala pripraviť demokratický politický súboj. To, že volebný výber nebol ideálny, je problém politickej elity.
3.Oranžový tábor zanikol
Tandem z čias demonštrácií na Majdane, prezident Viktor Juščenko a premiérka Julia Tymošenková, sa už dávno rozhneval a rozpadol.
4.Tymošenková má slabú pozíciu
Väčšina politického spektra na Ukrajine aj medzinárodné spoločenstvo uznalo Janukovyčovu výhru. Aj v jej vlastnej strane sa na situáciu pozerajú rôzne a hrozí jej rozkol.
Mirek Tóda
Julia Tymošenková sa však pustila do vopred prehratého boja. „Nikdy neuznám legitímnosť víťazstva Janukovyča v takých voľbách,“ povedala na zasadnutí parlamentnej frakcie strany. Ako napísali internetové noviny Ukrajinska Pravda, svojim právnikom už nariadila, aby sa pripravili na súd a napadli voľby.
„Môže tak akurát pozdržať vyhlásenie výsledkov,“ myslí si politický analytik z Ukrajinskej Pravdy Sergej Leščenko.
Rokujú bývalí rivali
Bez ohľadu na hrozby Tymošenkovej, Strana regiónov už začala viesť koaličné rozhovory. V kuloároch sa hovorí o spojení so stranou Naša Ukrajina odchádzajúceho prezidenta Juščenka. Kandidátov na premiéra je veľa. Jedným z nich by mohol byť aj technokrat Jurij Jechanurov, ktorý už raz premiérom bol, a keďže je bez ambícií, vyhovoval by obom stranám. „Dokonca už raz rokoval o spolupráci medzi Juščenkovou stranou a regiónmi,“ hovorí analytik Leščenko.
Ich dávne nepriateľstvo sa od oranžovej revolúcie zmenilo. Jej niekdajší hrdina svojimi útokmi na Tymošenkovú zrejme dopomohol k zvoleniu rivala, ktorý sa ho pred piatimi rokmi snažil obrať o víťazstvo v prezidentských voľbách. „Budúcnosť Juščenka vidím úzko so Stranou regiónov,“ povedala v utorok Hanna Hermanová z volebného tímu Viktora Janukovyča. Pred piatimi rokmi by takejto vete neveril nikto z mladých Ukrajincov, ktorí na Majdane požadovali opakovanie zmanipulovaného druhého kola prezidentských volieb.
Iné davy na námestí
Pred piatimi rokmi prichádzali na Majdan davy nespokojných Ukrajincov, teraz do centra mesta zváža Janukovyčova strana stále tisícky ľudí v desiatkach autobusov. Pred Ústrednou volebnou komisou protestovali aj včera za „čestné voľby“ a víťazstvo „nášho prezidenta“.
Metro Pečorskaja je stále plné ľudí a obyčajní cestujúci sa musia pretláčať davom. Akcia Strany regiónov nemá nijaký iný význam, než zviditeľniť stranu. Medzinárodní pozorovatelia označili nedeľné voľby na Ukrajine za „pôsobivo demokratické“.
To, čo sa teraz deje v tejto takmer 50-miliónovej krajine, označuje Balázs Jarábik za „ukrajinský štandard“. V Kyjeve riadi pobočku americkej organizácie PACT, ktorá podporuje demokratizačné projekty v krajine. „Tak ako je na Ukrajine populárna vodka Ruský štandard a Ukrajinci sú presvedčení o jej kvalite, je potrebné presvedčiť ukrajinské elity o európskych štandardoch, keď ide o vládnutie,“ hovorí Jarábik. Voľby podľa neho ten štandard už splnili. Akurát politici naň ešte nedorástli.
USA ocenili priebeh volieb, Janukovyčovi negratulovali
KYJEV. Spojené štáty v utorok ocenili priebeh ukrajinských prezidentských volieb. Ako sa uvádza v stanovisku amerického veľvyslanectva v Kyjeve, "priebeh prvého aj druhého kola volieb je ďalším krokom ku konsolidácii demokracie na Ukrajine".
Veľvyslanectvo však nezablahoželalo víťazovi volieb Viktorovi Janukovyčovi. Protikandidátka Julija Tymošenková jeho víťazstvo neakceptovala a vyzvala ho na tretie kolo volieb.
Údajná snaha zmanipulovať prezidentské voľby v roku 2004 v prospech proruského kandidáta Janukovyča vyústila do revolúcie, ktorá vyniesla k moci Tymošenkovú a súčasného prezidenta Viktora Juščenka.
Podľa neúplných výsledkov druhého kola prezidentských volieb, ktoré v utorok po zrátaní 99,91 percenta hlasov zverejnila ukrajinská ústredná volebná komisia, získal Janukovyč 48,95 a Tymošenková 45,48 percenta hlasov.
sita
Česi uštedrili Janukovyčovi drvivú porážku
PRAHA. Ukrajinci žijúci v Čechách mali možnosť o svojom prezidentovi rozhodnúť na veľvyslanectve v Prahe. Drvivá väčšina z nich pritom dala hlas premiérke Juliji Tymošenkovej. Výsledky, ktoré poskytla ukrajinská ambasáda v Českej republike, cituje v utorok český denník Právo.
V Prahe prišlo voliť celkovo 2522 ľudí, pričom až 2146 z nich podporilo Tymošenkovú (85 percent). Za šéfa opozičnej Strany regiónov hlasovalo len 302 českých Ukrajincov (12 percent). Sedemdesiat ďalších nedalo hlas ani jednému z kandidátov. Tymošenková získala väčšinu hlasov aj na Slovensku.
Oficiálne konečné výsledky druhého kola ukrajinských volieb. Po spočítaní viac ako 99 percent hlasov je však jasné, že novou ukrajinskou hlavou štátu sa stane Janukovyč, ktorý Tymošenkovú porazil o viac ako 3 percentá.
SITA
Komentáre európskej tlače k ukrajinským prezidentským voľbám
La Republicca (Rím) - "Pre tábor okolo Julie Tymošenkovej to bola dlhá noc - strávili ju niekoľkohodinovým počítaním hlasov, aby zrátali, koľko hlasov je napadnuteľných. Došlo k volebnému podvodu, ktorý môžeme dokázať, ozýva sa z tábora "oranžovej Lady", avšak vyvstáva otázka: Oplatí sa spochybniť volebné víťazstvo Viktora Janukovyča? Pretože jedno je jasné: klíma sa zmenila. Obyvateľstvo pripisuje Juščenkovi a Tymošenkovej vinu za najhoršiu povojnovú krízu. Bývalí ľudoví hrdinovia mali päť rokov čas a zlyhali."
El País (Madrid) - "Ukrajina sa vzďaľuje Európe. Nahradenie proeurópsky orientovaného premiéra Viktora Juščenka proruským politikom Viktorom Janukovyčom je podnetom na obavy. Nové geostrategické postavenie Ukrajiny nie je však jediným problémom. Krajine hrozí aj vnútropolitická nestabilita."
The Times (Londýn) - Osud Ukrajiny je v novodobej histórii ovládaný Ruskom. Kremeľ však ostáva pri prezidentských voľbách bokom. Tesné výsledky ukazujú, že bude ťažké vládnuť na Ukrajine v súlade s ľudom. Zdržanlivosť Ruska a zmena úradu sú nádejným znamením stability ... Hoci Julia Tymošenková, šéfka Oranžovej revolúcie spred piatich rokov, odmieta prijať porážku, nie je dôvod trvať na jej obvineniach o falšovaní volieb. Hlavný dôvod jej porážky je jednoduchší: zle vládla."
TASR
Autor: Z Kyjeva od nášho redaktora Mirka Tódu