KYJEV.
Tranzit plynu
Janukovyč avizoval, že zruší minuloročnú dohodu s Ruskom, podľa ktorej je Ukrajina povinná platiť plné európske ceny za ruský plyn. Janukovyč sa domnieva, že Ukrajina by mala dostať zľavu.
Predseda Strany regiónov Jankovyč prisľúbil, že vytvorí konzorcium, ktoré by Rusku a Ukrajine umožnilo spoločne prevádzkovať transportnú sieť plynu, čím by sa Rusku zlepšila pozícia ako krajiny kontrolujúcej dodávky plynu do Európy.
Takisto prisľúbil Moskve pomoc s vybudovaním tzv. Južného toku, plynovodu podľa projektu Gazpromu.
Hospodárstvo
Janukovyč zdedí po svojom predchodcovi ekonomiku zmietajúcu sa v chaose, ktorá však zaznamenáva pomalé oživovanie po finančnej kríze v roku 2008, keď musel Ukrajine pomôcť Medzinárodný menový fond (MMF) pôžičkou 16,4 miliardy dolárov. Keď rozhádané vedenie tzv. Oranžovej revolúcie nedokázalo zastaviť subvencovanie zemného plynu, MMF zmrazil pôžičku pri 11 miliardách dolároch.
Potrebné reformy, ktoré Janukovyč bude musieť zaviesť, ak chce uspieť, sa dotknú predovšetkým spotrebiteľov. Janukovyč je pod tlakom, aby zastavil zvýšenie platov a dôchodkov, ktoré zaviedla vláda počas kampane k prezidentských voľbám. Niektorí odborníci tvrdia, že cenu elektrickej energie bude potrebné v tomto roku zvýšiť až o 90 percent.
Európska únia
Janukovyč vyhlásil, že podpíše vyjednanú asociačnú dohodu s EÚ, ktorou sa znížia obchodné prekážky a zlepšia sa vyhliadky Ukrajiny na bezvízový styk s úniou. Okrem toho však tvrdí, že Ukrajina nie je pripravená na plnohodnotné členstvo v EÚ a ani sa nebude o vstup aktívne usilovať.
NATO
Odchádzajúci prezident Viktor Juščenko obhajoval členstvo Ukrajiny v NATO. Janukovyč si však myslí, že Ukrajina sa nepotrebuje uchádzať o členstvo v NATO, ani v Organizácii zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), ktorej dominuje Moskva. Očakáva sa, že Janukovyč bude pokračovať v spolupráci s NATO na súčasnej obmedzenej úrovni, vrátane spolupráce pri niektorých vojenských cvičeniach.
Rusko
Kým Juščenko hrozil, že vypovie Rusku zmluvu o prenájme námornej základne pre Čiernomorskú flotilu v Sevastopole, keď uplynie nájomná zmluva do roku 2017, Janukovyč avizoval, že záležitosť by mala byť vyriešená spôsobom, ktorý by nepoškodil záujmy Ruska ani Ukrajiny.
Janukovyč sa pohrával s myšlienkou uznania nezávislosti gruzínskych separatistických republík Južné Osetsko a Abcházsko, čo podporuje Moskva.
Domáce otázky
Janukovyč prisľúbil uzákonenie ruštiny ako druhého oficiálneho jazyka v krajine. Podporovatelia Janukovyča z východu krajiny, ktorí hovoria po rusky, boli nahnevaní na vládu doterajšej hlavy štátu Viktora Juščenka kvôli uzákoneniu ukrajinčiny ako výlučného oficiálneho jazyka v krajine.