DUBAJ.
"Neexistuje iná cesta z tejto poroby než viesť svätú vojnu," uviedol zástupca lídra organizácie, Saíd al-Šahrí, bývalý väzeň z amerického väzenského tábora Guantánamo, na zvukovej nahrávke uverejnenej na webstránke. Tú často využívajú islamistické skupiny.
Šahrí je jedným z 30 členov al-Káidy, o ktorých Jemen tvrdil, že zahynuli pri leteckom útoku v decembri 2009, to však neskôr poprela celosvetová teroristická sieť.
Šahrí uviedol, že neúspešný bombový útok na lietadlo smerujúce do USA v decembri sa uskutočnil v koordinácii s lídrom siete Usámom bim Ládinom. Bin Ládin v januári zodpovednosť za útok priznal.
Konferencia, ktorá sa v januári konala v Londýne a na ktorej zúčastnení vysokí medzinárodní predstavitelia diskutovali o spôsoboch stabilizácie Jemenu, podľa Šahrího ukázala, že Západ vedie v Jemene ideologickú vojnu proti moslimom.
Jemen a jeho zahraniční partneri sa v januári na konferencii v Londýne dohodli, že budú spoločne postupovať v boji proti militantným skupinám ohrozujúcim stabilitu krajiny a regiónu.
Jemen však vo svojom boji proti al-Káide odmietol priamu vojenskú intervenciu, čo môže nahrávať militantom.
Po útokoch na USA z 11. septembra 2001 nadobudol Jemen povesť útočiska pre al-Káidu. Do pozornosti sa dostal po tvrdých zásahoch proti teroristickej organizácii v Pakistane a Afganistane, keď sa zvýšili obavy, že sa stáva výcvikovým a náborovým centrom pre militantov.
Zdroj: Reuters