MNÍCHOV, BRATISLAVA. Lisabon umožní naše deti naverbovať do európskej armády, hlásali odporcovia eurodokumentu pred druhým írskym referendom. Bola to fáma a Íri zmluvu vlani v októbri schválili.
To však neznamená, že nič ako európska armáda sa nebuduje. Na užšiu spoluprácu v obrane s ostatnými európskymi štátmi nevyzýva len Lisabon. Minulý týždeň sa za ňu vyslovil aj britský minister obrany. Nemecký minister zahraničia rovno hovoril o európskej armáde. Napriek tomu je vznik euroarmády stále len hudbou budúcnosti s viacerými prekážkami.
Nič mimo NATO
„Dlhodobým cieľom je založenie európskej armády pod plnou kontrolou parlamentu,“ povedal nemecký minister obrany zahraničia Guido Westerwelle cez víkend na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. „Únia sa musí zžiť so svojou politickou úlohou globálneho hráča,“ povedal Westerwelle kolegom z celého sveta.
„Musí vedieť manažovať krízy nezávisle. Musí vedieť odpovedať rýchlo, flexibilne a jednotne,“ dodal minister.
Uistil však, že silnejšia Európa nenahradí NATO a nemá byť ani hrozbou iným.
Za nutnosť užšej vojenskej spolupráce je aj britský minister obrany Bob Ainsworth, hoci z iného dôvodu. Tým je v časoch hospodárskej krízy menej peňazí pre armádu, ktorá je takmer plne vyťažená v Iraku a Afganistane. „Spojené kráľovstvo významne zvýši svoj vplyv, ak my a naši európski partneri budeme hovoriť a konať jednotne,“ píše sa v dokumente, ktorý Ainsworth zverejnil v stredu.
Haiti a nemecká ústava
Ani Londýn však nechce euroarmádou nahradiť NATO, ktoré je alianciou európskych a severoamerických štátov. Naopak – považuje ju za jeho posilnenie. Napokon, spoluprácu podľa neho uľahčí nedávny návrat Francúzska do vojenských štruktúr NATO.
Budovanie euroarmády však môže hneď naraziť na niekoľko prekážok. Skeptickí k akejkoľvek ďalšej európskej integrácii sú britskí konzervatívci, ktorí po májových voľbách zrejme zostavia vládu. Na ďalší problém poukázal ich expert na obranu Liam Fox – primálo európskych štátov investuje do obrany a je ochotných bojovať.
Euroarmáde stoja v ceste aj ďalšie prekážky. Príkladom je zemetrasením postihnuté Haiti. Na tristočlennej policajnej misii, ktorú tam únia pod vojenským velením vysiela, sa nemôže zúčastniť Nemecko. Nedovoľuje mu to ústava.