SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
Z KYJEVA PÍŠE MIREK TÓDA

U Tymošenkovej je pusto. Prizná prehru?

Vo volebnom štábe Julie Tymošenkovej v hoteli Hyatt zavládala porazenecká nálada. Je tam pusto, ukrajinskí aj zahraniční novinári pojedajú posledné chlebíčky a zapíjajú ich kávou.

Pondelok 8.2.2010 0:40

Vo volebnom štábe Julie Tymošenkovej v hoteli Hyatt zavládala porazenecká nálada. Ukrajinská premiérka si už išla oddýchnuť. Je tam pusto, ukrajinskí aj zahraniční novinári pojedajú posledné chlebíčky a zapíjajú ich kávou.

Všetko nasvedčuje tomu, že nedeľné prezidentské voľby prehrala. Postupne sa sčítavajú oficiálne výsledky volieb, aj v nich vedie Viktor Janukovyč, podobne ako vo volebných odhadoch, ktoré predpovedajú, že drsný chlapík z Donecka bude novým ukrajinským prezidentom.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzinárodní pozorovatelia už neoficiálne vysielajú signály, že v pondelok cez obed označia voľby za férové. V tom prípade, ak sa predvolebné odhady potvrdia, bude mať Tymošenková minimálnu šancu zvrátiť svoju prehru.

Viktorovi Janukovyčovi sa tak, zdá sa, podaril revanš. Po zmanipulovaných prezidentských voľbách v roku 2004 v jeho prospech, sa vrátil na scénu ako regulárny víťaz. Víťazstvo už líder najväčšej ukrajinskej Strany regiónov oficiálne vyhlásil a o svojej rivalke povedal, že sa už určite pripravuje na priznanie prehry.

Teda, ak nás v skorých ranných hodinách po sčítaní väčšiny hlasov ukrajinských voličov nečaká jedno veľké prekvapenie.

Alebo skôr zázrak.

Nedeľa 7.2.2010 8:40

Milióny Ukrajincov dnes volia svojho nového prezidenta. Mladým a takmer nahým aktivistkám súboj Julie Tymošenkovej a Viktora Janukovyča pripomína všeličo, len nie civilizované a demokratické voľby. Premiérka sa obáva, že jej súper chystá puč.

Anna, Ina a Tatiana sú mladé Ukrajinky, ktoré už dva roky bojujú proti tomu, aby ich krajina nemala imidž bordelu. Krajiny, kde je sexturizmus príliš populárny dôvod na návštevu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stále je veľmi tu veľmi bežné, keď sa napríklad prechádzate po kyjevskom bulváre Chreščatyk, že vás zastaví Turek s tým, či mu nedáte. Je to drsné, ale sexpropaganda je tu stále príliš silná," rozpráva Tatiana. Dôvod prečo sa s aktivistkami hnutia Femen rozprávam však nie je len problém s prostitúciou.

Tým väčším je ukrajinská politika. Pripomína im bordel.

Mladé Ukrajinky z Femenu sa počas prvého kola nepáčilo, koľko Ukrajincov je ochotných speňažiť svoj hlas. Cena sa pohybuje od 100 do 500 hrivien (10 až 50 eur).

Aktivistky, ktoré dokážu pripútať pozornosť médií aj verejnosti vďaka tomu, že sú pri svojich happeningoch veľmi sporo odeté - počas prvé kola prezidentských volieb prišli do jednej z kyjevských volebných miestností s transparentmi NEPREDÁVAJ SVOJ HLAS a oblečené ako prostitútky.

Skryť Vypnúť reklamu

Na dnes si pripravili nové plagáty. V kyjevskej volebnej miestnosti, do tej, kde každé voľby chodí hlasovať Viktor Janukovyč, si naňho nachystali jednoduchý slogan: DNES SA ZAČÍNA VOJNA.

Ak by sme mali brať vyhlásenia prezidentských kandidátov vážne, tak Ukrajine určite hrozí.

Tymošenková: Janukovyč chystá obsadiť môj úrad vlády

Obaja kandidáti sa celú kampaň obviňovali z prípravy falšovania volieb. Premiérka Tymošenková, ktorá v prvom kole skončila ako druhá (mala o desať percent menej ako Janukovyč) sa vyhráža druhou oranžovou revolúciou - ak budú voľby zmanipulované. Na svojich internetových stránkach tesne pred otvorením volebných miestností ešte pritvrdila.

Jej opozičný rival - Janukovyč vraj chystá puč a chce obsadiť všetky vládne budovy vrátane jej premiérskeho úradu. Nasvedčuje tomu podľa nej množstvo ozbrojencov, ktorí pricestovali do Kyjeva z celej Ukrajiny, aby vyvolali nepokoje a destabilizovali politickú situáciu v krajinu. Janukovyč zase obviňuje premiérku, že chystá masívne falšovanie a tiež sľubuje, že zvolá ľudí do ulíc, ak bude treba.

Čierny scenár

Skryť Vypnúť reklamu

Hrozí teda Ukrajine nová revolúcia? Väčšina domácich analytikov je presvedčená, že nie.. Obávajú sa však, že ak bude výsledok tesný, tak ho porazený nebude chcieť akceptovať. A spormi sa budú zaoberať súdy či medzinárodní pozorovatelia.. "A vtedy sa začína problém," hovorí politológ Volodymyr Horbač.

Statísíce ľudí do ulíc zrejme nevýjdu, obidve znepriatelené politické tábory si však môžu do ulíc nazvážať ľudí, aby vytvorili dojem, že voliči stoja za nim. Myslí si to aj šéfka Femenu Anna Gutsol. "Po oranžovej revolúcii je dezilúzia taká veľká, že väčšina neverí obom. Tí, čo pôjdu do ulíc, ak k tomu dôjde, budú zaplatení demonštranti, ktorí sa za tie roky naučili, že na účasti na mítingu sa dá zarobiť. Je to cynické ale je to tak," dodáva Anna.

Skryť Vypnúť reklamu

To je ten zlý scenár dnešných prezidentských volieb na Ukrajine.

Prvé výsledky o siedmej večer

O tom ako to nakoniec dopadne, napovedia už prvé odhady volebných výsledkov - exit polly a prvé reakcie politických štábov Bloku Julia Tymošenkovej a Strany regiónov Viktora Janukovyča. Tento rok ich pre istotu bude až šesť a ukrajinské televízie ich zverejnia hneď po zatvorení volebných miestností o siedmej hodine slovenského času. Zverejníme ich hneď, ako ich uvidíme.

Sobota 6.2.2010 18:00

Prečo Janukovyč nie je intelektuál a Čechov veľký ukrajinský básnik

Znovu a znovu urobil líder ukrajinskej opozície a mierny favorit prezidentských volieb tú istú chybu. Počas svojho posledného vystúpenia v televízii Inter sa rozhovoril o Antonovi Pavlovičovi Čechovovi a znovu trval na svojom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čechov bol básnik, ktorý strávil veľa času na Ukrajine a stal sa jedným z nás," povedal Janukovyč v piatok. Problém je však v tom, že Čechov, ktorý sa narodil pred 150 rokmi, bol ruský spisovateľ, autor divadelných hier i profesionálny lekár - len nie poeta. O jeho básnickom čreve nikto nechyroval.

Až na Janukovyča, ktorý je presvedčený o svojej pravde. "Kto nepozná Antona Pavloviča Čechova? Ja som často býval v jeho dome na Jalte," trval na svojom. Na polostrove Kryme chce veľkému krásnemu básnikovi zrekonštruovať múzeum, za ktoré by sa Ukrajinci nemuseli hanbiť. Čechovova Biela vila, kde sa liečil z tuberkulózy a napísal svoje slávne Tri sestry či Višňový sad, je totiž v rozpadnutom stave.

Snaha o jej záchranu jej sympatická, tvrdohlavé trvania na tom, že Čechov je básnik je však zvláštne.

Skryť Vypnúť reklamu

Janukovyčovi dalo už dávnejšie veľa ľudí najavo, že sa pomýlil. A navyše, od kedy prvýkrát z Čechova básnika urobil, kolujú na ukrajinskom internete vtipy.. V časopise Korespondent je jedna strana takmer celá zaplnená anekdotami. Jedna z nich znie: "A čo je to Janukovyčova chyba? Koniec koncov je to problém A. P. Čechova, že sa mohol stať veľkým ukrajinským básnikom".

Sobota 6.2.2010, 12:30

Ukrajinské ticho pred búrkou: Nie oranžová, ale pivná revolúcia

Predvolebná kampaň sa skončila. Ukrajinci si zajtra prvýkrát od oranžovej revolúcie zvolia nového prezidenta. Novinám však dominuje iná téma. Pivná revolúcia!

Deň pred prezidentskými voľbami je na Ukrajine tradične "dňom tišiny". Predvolebná kampaň sa skončila, kandidáti Julia Tymošenková aj Viktor Janukovyč už nevyliezajú z televíznych obrazoviek, ktoré včera večer ovládli.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiérka Tymošenková diskutovala hodiny potom, ako sa pomodlila za spravodlivé voľby a expremiér Janukovyč na živo z mítingu na jednom z kyjevských námestí o sebe povedal, že je najčistejší politik na Ukrajine.

Dnes je všetko inak. Akoby zajtra ani neboli voľby. Ukrajinské noviny sa im venujú len okrajovo. Tak napríklad denník Sevodňa (Dnes) otvára titulnú stránku o pivnej revolúcii. "Pivo na ulici je už mimo zákona," hlási titulok.

Odchádzajúci prezident Viktor Juščenko podpísal zákon o zákaze pitia alkoholu na verejných miestach.

Mladí Kyjevčania, ktorí si tak radi kúpili v čarovnom podchode na Majdane pivo, ho už nebudú môsť vypiť na lavičke. Teda môžu, ale dostanú pokutu 85 hrivien, necelých desať eur. To isté platí aj na štadiónoch, v kinách či telefónnych búdkach. Ešteže dnes večer hlásia v Kyjev mínus dvadsaťstupňové mrazy, takže im to nebude tak ľúto.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí však na zákon kašlú už teraz. "Pil som pivo a budem ho piť," povedal pre Sevodňu baník Sergej z Donecka na východe Ukrajiny. Príjemnú prechádzku ulicou bez "butylky" v ruke si predstaviť nevie.

Piatok, 5.2.2010, 21:35 Kyjev

Fáma o tom, prečo chce Putin za ukrajinského prezidenta Tymošenkovú

Ako zmoknutá sliepka skončil Kremeľ po oranžovej revolúcii pred piatimi rokmi. Celú predvolebnú kampaň fandil Viktorovi Janukovyčovi. Líder Strany regiónov so zlou ukrajinčinou a hrubým slovníkom dokonca aj vyhral 2. kolo prezidentských volieb. Moskva aj Peking mu hneď na druhý deň gratulovali k víťazstvu. Predčasne.

Janukovyč vyhral vďaka manipuláciám a státisíce ľudí si v mrazivom počasí vyžiadali opakovanie volieb, v ktorých už dominoval zjazvený kandidát oranžovej opozície - Viktor Juščenko. Toľko návrat do minulosti.
Tieto prezidentské voľby síce znovu mrzne, autá sa šmýkajú na zľadovatelých cestách, prsty bez rukavíc krehnú a bolia, Kremeľ je však v pohode. Akýkoľvek kandidát v nedeľnom druhom kole na Ukrajine vyhrá, bude ruský tandem - Dmitrij Medvedev a Vladimir Putin v ťažkej pohode.

Skryť Vypnúť reklamu

Či už Viktor Janukovyč, ktorému zahraničné médiá dali nespravodlivú nálepku "proruský kandidát" alebo "ukrajinská nacionalistka" Julia Tymošenková s vrkočom obtočeným okolo hlavy - sú pre Rusko dobrou voľbou.
Nikto z nich sa do otvorejnej konfrontácie s Moskvou, ak nemusí, nepustí. Hlavne, že je ruský arcinepriateľ Viktor Juščenko odpísaný.

Obaja kandidáti majú k Rusku bezproblematický vzťah, obaja sú však doma považovaní za proukrajinských politikov, ktorí chcú dostať krajinu do Európskej únie. Inými slovami, Rusko si radšej nepohnevajú, za dertavý groš mu však svoju krajinu nepredajú.

Situácia je pre Moskvu dokonca taká dobrá, že namiesto overeného koňa fandí Tymošenkovej. Apoň si to myslí miláčik východnej Ukrajiny, Janukovyč. Jeho kolega a kandidát na premiéra Mykola Azarov obvinil ruskú tajnú službu FSB, že na Ukrajine kope za Tymošenkovú a chystá proti Janukovyčovi provokácie.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, že Moskve vyhovuje viac Tymošenková ako Janukovyč sa hovorí už dlhšie. Opýtal som sa preto riaditeľky Medzinárodného inštitútu politických štúdií Oľgy Šumylo, prečo by to tak mohlo byť. Dala mi zaujímavú odpoveď: "Tymošenková je pre Putina zaujímavejšia, imponuje mu, pretože je silná rovnocennejšia osobnosť, kým Janukovyč, je typ človeka, ktorý je príliš manipulovateľný svojím okolím a slabý líder."

Rozprávka na záver: Raz dávno, v časoch oranžovej revolúcie, mi jeden európsky veľvyslanec na Ukrajine povedal jednu fámu, ktorú sa doteraz nikomu nepodarilo potvrdiť a môže byť rovnako výmyslom ako pravdou. Tá fáma znela: Putin sa raz do Tymošenkovej zamiloval. Kedže jeho náklonnosť však neopätovala, tak sa vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou ochladili. Čas však lieči a teraz je už všetko v pohode.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 455
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 621
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 688
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 297
 5. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 3 009
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 869
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 799
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 292
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 1 898
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 817
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Generálny riaditeľ Milan Veselý o minimálnych kompenzáciách vlády.


17. sep
René Andrle.

Rozhovor so športovým riaditeľom tímu Israel Start-Up Nation.


12 h
Do medzinárodného prieskumu Dunaja sa zapojilo 13 európskych krajín.

Z liečiv prúdiacich do tokov začínajú vodné živočíchy meniť svoje správanie.


17. sep
OTP. Táto skratka je aktuálne nalepená na viacerých vývesných tabuliach podnikov.

Obchody si môžu vybrať režim.


10 h

Neprehliadnite tiež

Nový tábor pre migrantov na Samose.

Nový tábor kritizuje OSN aj mimovládky.


TASR 49m
Američania zvýšia počet deportačných letov.

V Texase sa utáborili tisíce migrantov z Haiti.


TASR 2 h
Erupcia sa začala v piatok večer na polostrove Reykjanes.

Najdlhšia erupcia na Islande trvala štyri roky.


TASR 2 h
Odstraňovanie auta po výbuchu v Kábule.

Pozostalí žiadajú odškodné.


TASR 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu