PEKING, BRATISLAVA. Minulý rok sa čínsky režim držal na uzde. Hostiteľ letných olympijských hier sa vyhýbal tvrdým rozhodnutiam i vyhláseniam. Teraz to dobieha. Doma zbrojí, trestá disidentov a cenzuruje internet. Vonku hrozí Washingtonu obmedzením vzájomného obchodu a po 50 rokoch neváhal popraviť prvého Európana - Brita, ktorého prichytili s drogami.
Moc je arogantnejšia „Čínska vláda je ešte viac neústupná a arogantná, sprísnila kontrolu spoločnosti, internetu a médií. Moc komunistickej strany je neobmedzená a jej úradníci sú skorumpovaní a nenásytní,“ hovorí pre SME Čang Cu-chua, jeden z kľúčových iniciátorov Charty 08. Dokumentu, ktorý podľa vzoru československej Charty 77 požaduje rozsiahle politické reformy v Číne.
Charta 08 požaduje zmenu ústavy, slobodné voľby, slobodu prejavu a zhromažďovania, náboženskú slobodu, nezávislé súdnictvo, ochranu súkromného vlastníctva reformu financií a daní ochranu životného prostredia federatívnu republiku a u rovnanie vzťahov s Taiwanom
Režim čakal aj s rozsudkom najznámejšieho disidenta a univerzitného profesora Liou Siao-poa.
Zatkol ho v decembri 2008, keď sa Liou stal spoluautorom Charty 08, ale na 11 rokov väzenia ho odsúdil až po roku, minulý rok na Vianoce. To už Chartu 08 podpísalo 10 tisíc ľudí, čo na miliardovú krajinu nie je veľa, ale v prísne kontrolovanej spoločnosti dosť na to, aby štátna moc zasiahla.
„Podpísali ju ľudia z najrôznejších vrstiev spoločnosti, od intelektuálov po robotníkov, celebrít, kresťanov, budhistov, moslimov, ale aj členov komunistickej strany, od mladých až po občanov starších ako 90 rokov. Také široké pokrytie bolo v minulých rokoch zriedkavé,“ hovorí Čang Cu-chua.
Charta je formulovaná tvrdo. Píše sa v nej, že „držitelia moci zachovávajú autoritársky spôsob vlády, odmietajú politické reformy, v dôsledku čoho bujnie korupcia, dochádza k radikálnej polarizácii, je deformovaný ekonomický rozvoj, drancuje sa prírodné prostredie“. Dlhoročné väzenie pre Liou Siao-poa malo odstrašiť jeho pokračovateľov. Nominácia na Nobelovu cenu za mier, ktorú okrem amerického PEN klubu podpísali aj českí a 51 slovenských poslancov, urobila z Charty 08 opäť tému.
„Taká podpora je veľkým povzbudením pre demokratizáciu Číny,“ dodal Čang Cu-chua, ktorý verí, že by mohlo v krajine vzniknúť široké demokratické hnutie.
Ak by ste mlčali, bolo by to horšie
Potom, čo jej manžela Liou Siao-poa, známeho čínskeho disidenta, nominovali na Nobelovu cenu za mier, dostala množstvo žiadostí o rozhovor. Cez organizáciu Člověk v tísni sa LIOU SIA rozhodla odpovedať aj pre SME.
Čínsky režim prenasleduje vášho manžela aj preto, že komunikuje so zahraničnými médiami. Nebojíte sa odpovedať na naše otázky?
„Bojím. Život v takom autoritárskom režime znamená, že sa človek nemôže zbaviť obáv a strachu.“
Na Vianoce odsúdili vášho manžela na 11 rokov väzenia za „podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci“. V skutočnosti sa stal jedinou osobou odsúdenou za spoluautorstvo na dokumente Charta 08, ktorý žiada rozsiahle politické reformy. Prečo je pre režim také dôležité potrestať ho?
„Hlavným motívom čínskej vlády je zabrániť tomu, aby sa vplyv Charty 08 ďalšej šíril medzi ľuďmi.“
Ako s ním zaobchádzajú vo väzení?
„Strava je samozrejme veľmi zlá, kníh a časopisov povolených na čítanie veľmi málo, Siao-povi sa však darí celkom dobre, nemusí vykonávať nútené práce.“
Môžete s ním komunikovať, navštevovať ho?
„Je vo väzení viac ako rok, povolenie stretnúť sa s ním som získala len trikrát. Nemôžeme spolu komunikovať.“
Čo to znamená byť v Číne manželkou prominentného disidenta?
„K môjmu každodennému životu patrí polícia, stále ma sledujú, odpočúvajú telefónne hovory, internet nefunguje, priatelia a novinári za mnou nemôžu prísť na návštevu. Nedávno sa mi pomocou mladých priateľov konečne podarilo dostať na internet.“
Ako reagujú vaši najbližší?
„Odvtedy, čo Siao-poa zatvorili, sa o mňa celá rodina, priatelia i susedia starajú a správajú sa priateľsky, naše vzájomné vzťahy sa nezmenili.“
Svet reagoval veľmi kriticky, keď vášho manžela uväznili a neskôr odsúdili, ale nepomohlo to. Čo by mu pomohlo?
„Zaznamenala som, že spoločnosť v zahraničí za posledný rok vyvinula veľké úsilie, čo ma príjemne prekvapilo. Z krátkodobého hľadiska to možno vyzerá neúčinne, ale v dlhodobej perspektíve to bude mať určite vplyv. Ak by ste mlčali, fašizácia Číny by mohla prebiehať rýchlejšie.“
Miriam Zsilleová