SME

Sľubmi pred voľbami nešetril Janukovyč ani Tymošenková

Ak by sa mal ukrajinský volič rozhodovať pred druhým kolom prezidentských volieb - ktoré bude na Ukrajine už v nedeľu 7. februára iba podľa toho, čo mu kandidáti populisticky sľubujú, rozhodoval by sa veľmi ťažko.

(Zdroj: TASR/AP)

KYJEV. Voľnú disciplínu "hon na voliča" zvládajú obaja kandidáti slušne.

Obaja sľubujú všemožné reformy, nastolenie vlády zákona, boj s korupciou a byrokraciou, sľubujú prosperitu krajiny, zmenu prerozdeľovania daní v prospech obcí, zlepšenie postavenia strednej vrstvy, vyššie dôchodky i výrazné posilnenie kurzu národnej meny voči hlavným svetovým menám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiérka Julia Tymošenková, ktorá po prvom kole volieb zaostala za expremiérom Viktorom Janukovyčom o vyše desať percent, potrebuje presvedčiť voličov, ktorí ju v prvom kole nevolili, a prilákať do volebných miestností voličov, ktorí doteraz boj o prezidentské kreslo ignorovali.

SkryťVypnúť reklamu

Janukovyčovi stačí na víťazstvo aj to, ak si udrží doterajšiu podporu. Dvakrát už bol premiérom a jeho skalní voliči mu nemajú za zlé ani to, že v roku 2004 sa chcel do prezidentského úradu dostať i za cenu podvodov a stal sa antihrdinom tzv. Oranžovej revolúcie.

Lepšie vzťahy s Ruskom má Janukovyč

Ukrajina stále zápasí s dôsledkami vleklej hospodárskej krízy, štvrtinovým poklesom priemyselnej výroby a poklesom kurzu domácej meny, hrivny, o vyše 50 percent. To však nebráni obom kandidátom vo velikášskych sľuboch: Janukovyč obyvateľom hlavného mesta sľubuje ďalšiu výstavbu metra zo štátnych zdrojov a Tymošenková zase liek na dopravné zápchy v podobe obchvatu mesta.

Pokiaľ ide o vzťahy s Ruskom, obaja kandidáti tvrdia, že chcú aby boli korektné, priateľské a vyvážené. Podstatne vrelejší vzťah s Kremľom, s jeho bývalým vládcom Vladimírom Putinom i nástupcom Dmitrijom Medvedevom, však má Janukovyč.

SkryťVypnúť reklamu

Označovanie Janukovyča za proruského kandidáta je však značne zjednodušené. Okrem iného aj preto, že sponzorom Janukovyča a jeho Strany regiónov sú východoukrajinskí oligarchovia na čele s najbohatším Ukrajincom Rynatom Achmetovom. A záujmy Achmetova a ďalších oligarchov, ktorí ovládajú ukrajinský ťažký a strojársky priemysel, idú zväčša proti obchodným záujmom ruských boháčov, ktorí majú za sebou podporu Kremľa.

Kandidáti sa líšia sa v jazykoch

Obaja kandidáti sa zásadne líšia v otázke, či má byť ruština uzákonená na Ukrajine ako druhý úradný jazyk. Ruština tento štatút de facto dávno má - na východe, juhu Ukrajiny, ale aj v hlavnom meste - ukrajinských vlastencov a národniarov to však dlhodobo dráždi. Rozdielny postoj zaujímajú Tymošenková a Janukovyč i v otázke budúcnosti sústavy tranzitných plynovodov.

SkryťVypnúť reklamu

"Kým máme sústavu plynovodov, zostávame hráčmi európskej energetickej politiky," tvrdí premiérka a kategoricky odmieta možnosť, že by mal štát nad plynovodmi stratiť kontrolu. Naopak, Janukovyč podporuje myšlienku vzniku "plynovodného konzorcia", v ktorom by mohla mať minoritnú účasť aj EÚ, ale až polovičný podiel by patril Rusku.

Hlavnou predvolebnou zbraňou premiérky je jej excelentné verejné a mediálne vystupovanie, s ktorým kontrastuje Janukovyčova neohrabanosť, "brepty", ktoré naznačujú vážne medzery v znalosti ukrajinských dejín či literatúry, a evidentné problémy pri formulovaní viet v ukrajinčine.

Ukrajinský jazyk nie je materinskou rečou ani jedného z kandidátov druhého kola volieb, kým však Tymošenková len občas vysloví niektoré slovíčko nesprávne či s nesprávnym prízvukom, Janukovyčovi často chýba slovník. Naposledy sa mu to stalo vo štvrtok, keď v živom televíznom vysielaní prosil moderátora o ukrajinský ekvivalent slova rebrík.

SkryťVypnúť reklamu

Tymošenková: Môj súper nemá vlastný názor

Janukovyč urobil veľmi dobre, že sa vyhol spoločnej televíznej debate s Tymošenkovou. Duel by pre neho dopadol tragicky. Ukrajinskí voliči preto v závere kampane videli v televíznom štúdiu stanice 1+1 oboch rivalov oddelene.

"Je to človek, ktorý nemá vlastný názor, vlastné myšlienky. Janukovyč do debaty neprišiel preto, pretože vám nemá čo povedať," konštatovala sebavedomá Tymošenková v televíznom prime-time vo štvrtok večer a vyslovila sa za to, aby v budúcnosti platilo, že ak kandidát odmietne televízny duel, volebná komisia ho z kandidátky vyškrtne.

"Najdôležitejšie je nastoliť v krajine poriadok, aby sa skončil ten chaos, ktorý tu existoval za doterajšej vlády (Julie Tymošenkovej)," prízvukuje o 24 hodín neskôr z rovnakej stoličky v rovnakom televíznom štúdiu Janukovyč, ale ignoruje opakované prosby novinárov, aby špecifikoval, aké budú jeho prvé kroky, ak sa stane prezidentom, a akých ľudí si do svojho tímu vyberie.

SkryťVypnúť reklamu

"Nebudeme zabiehať do detailov," konštatuje a odvolá sa na oficiálny volebný program: "V momente, keď získam mandát dôvery, začnem robiť, čo som sľuboval, realizovať program, ktorý mi voliči dovolili realizovať."

Spoločné majú Janukovyč a Tymošenková nielen to, že pri "masírovaní" voličov nešetria populizmom a ani obviňovaním protistrany. Obaja verejne odmietajú pripustiť víťazstvo toho druhého, ale obaja pripúšťajú, že keby zvíťazili, angažujú vo vysokej politike dvoch menej úspešných kandidátov z prvého kola prezidentských volieb.

Tymošenková chce Serhijovi Tihipkovi, ktorý skončil v prvom kole ako tretí, ponúknuť post premiéra, a bývalému predsedovi parlamentu Arsenijovi Jaceňukovi, ktorý dostal viac hlasov než končiaci prezident Viktor Juščenko, ponúkne post predsedu centrálnej banky.

SkryťVypnúť reklamu

Janukovyč si víťazstvo nenechá vziať

Favoritom druhého kola prezidentských volieb je Janukovyč. Ten sa dušuje, že víťazstvo si nenechá ukradnúť a Tymošenková tvrdí, že národ ani Boh víťazstvo Janukovyča nedopustia, pretože by zvíťazili oligarchovia a podsvetie.

Janukovyč kategoricky odmieta, že by sa mohol opakovať scenár roku 2004 spochybnenie výsledku prezidentských volieb, demonštrácie na námestiach a opakované tretie kolo volieb. Tymošenková to, naopak, pripúšťa a v prípade potvrdenia obáv z volebných podvodov sľubuje ešte väčšie protesty než pred piatimi rokmi.

"Ak sa Janukovyč pokúsi sfalšovať voľby, odpovieme mohutnejšie než v roku 2004," varovala Tymošenková počas tlačovej konferencie na úrade vlády. Obavy premiérky vyvoláva najmä novela volebného zákona, ktorú Janukovyčova Strana regiónov schválila v stredu a prezident už o štyri hodiny neskôr podpísal.

SkryťVypnúť reklamu

Novela sa týka volebných komisií rôznych úrovní a mala by zabrániť tomu, aby prípadné odvolanie členov komisie zo strany niektorého z kandidátov neparalyzovalo činnosť komisií. Podľa Tymošenkovej a jej strany BJUT však údajne hrozí, že mnoho volebných komisií svojvoľne ovládnu členovia zastupujúci záujmy Janukovyča.

"Budem v našej krajine bojovať za každý čestný hlas. Budem bojovať za to, aby sa voľby za akýchkoľvek okolností uskutočnili maximálne čestne. Ak to bude pošliapané, obrátim sa k národu Ukrajiny, aby povstal proti takýmto technológiám, ktoré im berú právo slobodne si zvoliť vedenie krajiny," zdôraznila.

Oranžová revolúcia, pre ktorú sa na Ukrajina používa aj termín Majdan podľa námestia, kde protesty prepukli, sa na rovnakom mieste pravdepodobne opakovať nebude. Vedenie mesta, údajne naklonené Janukovyčovi, totiž pred necelým týždňom rozhodlo, že na "Majdani nezaležnosti", na Námestí nezávislosti, sú verejné zhromaždenia zakázané až do marca. Záverečné mítingy oboch rivalov i prípadné protesty proti výsledku volieb preto budú na iných námestiach Kyjeva, v kulisách starobylých pravoslávnych chrámov.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajina viac potrebuje Tymošenkovú

Vo voľbách prezidenta Ukrajiny ide nielen o výhru, ale aj o to, či kandidát, ktorý prehrá, dôstojne prijme svoju prehru, tvrdí ukrajinský občiansky aktivista Oleh Rybačuk z mimovládneho združenia Centr.ua, ktoré zastrešuje vyše 30 ukrajinských občianskych združení.

Podľa mnohých analytikov by Ukrajina potrebovala skôr víťazstvo Julie Tymošenkovej, ale dočká sa víťazstva Viktora Janukovyča. Napríklad politický analytik Ihor Hryniv hovorí o nedeľných voľbách ako o civilizačnej voľbe, ktorá rozhodne aj o ďalšej spolupráci Kyjeva s EÚ a NATO.

"Sme na rázcestí. Siedmeho februára si zvolíme cestu, ktorou sa vydáme," poznamenal Hryniv, ktorý neskrýva svoj pesimizmus. O favoritovi prezidentského duelu má jasno ukrajinský politológ Oleksander Palij: "(Východná) postsovietska tretina Ukrajiny má veľkú šancu, že bude mať 'svojho' prezidenta. Ale sklamú sa v ňom ešte skôr, než sa ľudia sklamali vo Viktorovi Juščenkovi."

SkryťVypnúť reklamu

Janukovyč zváža do kyjeva ozbrojencov, tvrdí minister vnútra

Proruský kandidát na post ukrajinského prezidenta Viktor Janukovyč zváža do Kyjeva ozbrojencov, ktorých úlohou bude zasahovať proti demonštrantom podporujúcim jeho súperku, premiérku Juliju Tymošenkovú. V piatok, dva dni pred druhým kolom prezidentských volieb, to vyhlásil ukrajinský minister vnútra Jurij Lucenko.

V Kyjeve sa už podľa neho nachádza okolo 2000 bývalých príslušníkov polície a bezpečnostných služieb z čias, keď bol Janukovyč premiérom a krajina bola politicky naviazaná na Rusko. Janukovyčov tábor vyjadrenia ministra vnútra odmietol komentovať.

Pred sídlom ústrednej volebnej komisie v centre Kyjeva sa utáborilo asi 250 Janukovyčových priaznivcov. Novinárom tvrdia, že do Kyjeva prišli preto, aby "nedovolili Tymošenkovej ukradnúť voľby".

SkryťVypnúť reklamu

sita

Fotky, Fotografie a fotogalérie

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin sa modlí nad telom zosnulého pápeža Františka.

Rakvu prenesú do Baziliky svätého Petra.


TASR a 1 ďalší 13

Je súčasťou centrálnej časti mestského pohrebiska.


TASR
Súvisiace témy: Sme v obrazoch, Ukrajina
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 121
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 976
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 080
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 236
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 179
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 544
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 168
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 851
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu