WASHINGTON. Podľa tohto zákona by hrozil homosexuálom v niektorých prípadoch dokonca trest smrti. Obama vo štvrtok na pracovných raňajkách s predsedami oboch komôr amerického Kongresu najskôr potvrdil svoj rezervovaný postoj k manželstvám homosexuálov, no potom dodal: "Určite sa zhodneme na tom, že je škandalózne útočiť na gayov a lesbičky za to, kým sú. Či už u nás v Spojených štátoch, alebo takým extrémnym spôsobom, v úplne nenormálnych zákonoch, aký nedávno navrhli v Ugande."
Podľa legislatívneho návrhu vplyvného poslanca ugandského parlamentu Davida Bahatiho by mali súdy vymerať trest smrti každému, kto má vírus HIV a dokážu mu homosexuálny styk. Smrť by hrozila aj tomu, komu dokážu "opakovaný homosexuálny styk". Kto by sa "previnil" raz, dostal by doživotie. Príbuzným či priateľom homosexuála, ktorí nenahlásia jeho správanie úradom, má hroziť sedemročné väzenie.
Podľa organizácií bojujúcich za práva homosexuálov je pravdepodobné, že návrh zákona v ugandskom parlamente prejde. Návrh podľa ich informácií vznikol v hlavách ugandských poslancov po tom, ako krajinu navštívili predstavitelia radikálnych amerických kresťanských organizácií, ktoré presadzujú liečbu homosexuálov.
S prijatím zákona nie je stotožnená celá ugandská vláda, nesúhlas nedávno vyjadril napríklad minister pre zahraničné investície Aston Kajara, podľa ktorého túto problematiku už dostatočne rieši platný trestný zákon. Kajara dokonca tvrdí, že je to pozícia celej vlády. S tým však nesúhlasí minister pre etické otázky James Nsaba Buturo, ktorý je od začiatku jedným z najväčších stúpencov zákona. "Homosexuáli môžu na ľudské práva zabudnúť," nechal sa počuť minister. "Za vládu v tejto veci hovorím ja, nie pán Kajara," tvrdí stúpenec tvrdého zákona proti homosexuálom.
Proti pripravovanému zákonu sa zdvihla vlna medzinárodnej kritiky, už koncom decembra ho kritizoval aj Európsky parlament. Autor návrhu zákona na kritiku zo strany Západu zareagoval vyhlásením, že "víta konštruktívnu kritiku", no Uganda potrebuje proti homosexuálom tvrdo zakročiť.