Český energetický gigant šokoval Česko. Keď to potrebuje, správa sa ako elitná policajná jednotka.
PRAHA, BRATISLAVA. Streľba, sebaobrana, zlaňovanie, branie rukojemníkov, alebo prežitie v náročných podmienkach. Výcvik, ktorý by stačil aj policajtom, má v Česku firma, ktorá odhaľuje neplatičov elektriny. Zvláštny útvar NTZ (odbor Netechnických strát) spadá pod energetický gigant ČEZ.
Zostrih, ktorý firme zabavila polícia, novinárom v utorok premietol advokát údajných čiernych odberateľov Jan Rytíř. Pridal aj záber priamo zo zásahu z roku 2005. Neplatič na ňom po príchode zamestnancov ČEZ spáchal samovraždu.
ČEZ: Je to primeraná obrana
Odvtedy už spoločnosť usporiadala tlačovku a premiér vyzval na prešetrenie prípadu. Generálny riaditeľ ČEZ Martin Roman metódy pološtátnej firmy bránil s tým, že sú zákonné a určené proti „ozbrojeným gangom, ktoré sa neštítia ničoho“.
Premiéra Jana Fischera však úplne nepresvedčil. Žiadna inštitúcia nemôže podľa neho vytvárať jednotky, ktoré by mohli suplovať činnosti vo výhradnej kompetencii štátu. Ministra financií a štátnych akcionárov ČEZ požiadal Fischer o prešetrenie zákonnosti vo firme. Útvar pre odhaľovanie organizovaného zločinu NTZ vyšetruje už dlhšie. Jeho členov navrhol obžalovať z vydierania.
Či bude niekto potrestaný, je sporné. Postupy ČEZ jednoznačne neodsúdili ani všetci oslovení politici.
Pridlhá cesta k faktúram
Chyby jednotky, ktorá existuje asi od roku 2003, priznal šéf spoločnosti len v jej začiatkoch. „Kto nič nerobí, nič nepokazí,“ povedal Roman. Vo štvrtok ČEZ zverejnil video, na ktorom sa mužovi, ktorý prišiel skontrolovať odber elektriny, svalnatý zákazník vyhráža zastrelením.
Kritici však firmu obviňujú, že si len skracuje cestu k faktúram. Súdom, exekútorom a polícii by ich vymáhanie trvalo dlhšie. Server Aktuálně.cz navyše tvrdí, že členovia jednotky dostali elitný policajný výcvik. ČEZ to poprel.
Postupy gigantu najtvrdšie kritizoval poslanec Jan Vidim z ODS. Minister vnútra Martin Pecina bol opatrnejší. NTZ sa podľa neho potýka aj s pestovateľmi marihuany, „a to nie sú žiadni baránkovia“.
Dodal, že prípad podľa neho mieri k súdu.
Sledovať, či bude jeden z najväčších českých platičov daní potrestaný, bude zaujímavé. Aj vďaka jeho politickým kontaktom. Na lanskej dovolenke v Toskánsku bol šéf ODS Mirek Topolánek odfotografovaný práve s Martinom Romanom.
Má Česko svojho oligarchu?
Tvár týždňa: Martin Roman
Martin Roman sa správa ako ruský magnát, ktorý má gubernátora obtočeného okolo prsta. Tak šéfa ČEZ a jedného z najlepšie platených českých manažérov opísal poslanec Zelených Martin Bursík.
Možno je to len zvyk. Štyridsaťročný šéf energogigantu riaditeľuje od svojich 21 rokov. „Niečím iným ako riaditeľom som bol len v čase letných brigád na strednej a vysokej škole. To som robil frézára, záhradníka, murára, alebo rozvážal nákupy,“ vyspovedal sa raz Roman.
Možno je to tým, že štúdium nezanedbával. Začal právom, neskôr získal ekonomické štipendium vo Švajčiarsku. Diplomovku napísal o málo skúmanom českom maloobchode a okamžite dostal prácu. A stúpal.
Možno aj preto, že firmy, ktoré viedol – či už predávali čipsy, vzduchotechniku alebo elektrinu – prosperovali. A mali politický vplyv.
Možno je Roman naozaj český oligarcha. Ale potom si treba priznať, že Česko je gubernia.
Pavol Szalai