Prvýkrát od roku 1984 tak Teherán nebude podrobený osobitným správam vyšetrovateľa OSN.
Päťdesiattričlenná Komisia na 58. zasadnutí v Ženeve podporila návrh členov Organizácie Islamskej konferencie (OIC) na zamietnutie rezolúcie vyzývajúcej Irán, aby zastavil využívanie mučenia, ustanovil väčšiu slobodu prejavu a ukončil náboženskú diskrimináciu.
Proti rezolúcii, predloženej Európskou úniou za podpory USA, hlasovalo 20 členov komisie, pričom 14 krajín sa zdržalo hlasovania. Devätnásť krajín hlasujúcich za návrh vo vyhlásení vyjadrilo ľútosť nad porušovaniami ľudských práv v Iráne.
Neprijatie rezolúcie je znakom pozitívneho vývoja v Iráne. K pokrokom v krajine patrí široká účasť na voľbách od roku 1997, zlepšenia vo vzdelávaní detí, zdravotníctve či verejnej diskusii o verejnom bičovaní a ďalších krutých trestoch.
Zároveň znamená diplomatický neúspech Washingtonu, ktorý dosiaľ hral kľúčovú roku pri zabezpečovaní každoročnej kritiky porevolučného Iránu komisiou. Podľa USA tento štát tvorí s Irakom a Severnou Kóreou "os zla" snažiacu sa získať zbrane hromadného ničenia.
Pri predkladaní návrhu v mene EÚ zástupca Španielska uviedol, že napriek pozitívnemu vývoju je situácia v oblasti ľudských práv v Iráne veľmi znepokojujúca. Návrh hovoril najmä o pokračujúcich zmiznutiach osôb, "systematickej diskriminácii" žien a dievčat, popravami ukameňovaním a predovšetkým amputáciami a bičovaním. Irán od roku 1996 nevpustil do krajiny osobitného zástupcu OSN.
Islamské štáty a Irán, podporené Čínou a viacerými rozvojovými krajinami Afriky a Ázie, ale vzápätí obvinili Európu a USA z toho, že motívom ich konania je skôr medzinárodná politika než želanie zlepšiť dodržiavanie ľudských práv.
"Málokto môže pochybovať, že mechanizmus OSN (v oblasti) ľudských práv bol neustále manipulovaný v prospech ekonomických a politických záujmov niekoľkých," vyhlásil zástupca Iránu pred komisiou.
Tesným pomerom hlasov nedávno "unikli" odsúdeniu situácii v oblasti ľudských práv aj Zimbabwe a Rusko.