JOHANNESBURG, BRATISLAVA. Bola to tradičná svadba. V odľahlej vidieckej oblasti Kwazulu-Natal, ktorá je domovom ľudí Zulu, juhoafrický prezident Jacob Zuma zhodil sako a opásal si zvieracie kožušiny. Po spoločnom tanci nevesta Tobeka Madiba na znak lásky preťala vzduch nožom.
Len ich obuv – biele tenisky na začiatku roku 2010 pripomínali, že Zuma nežije na vidieku a Južná Afrika je najmodernejšou krajinou južne od Sahary. Juhoafričanov to nerušilo. Práve mix tradície a modernity robí totiž Zumu takým populárnym.
Juhoafrický Clinton
Nie však u všetkých. Opoziční politici a aktivisti juhoafrického lídra obviňujú, že svojím životným štýlom marí boj s AIDS. Začiatkom mesiaca si totiž Zuma bral už svoju tretiu manželku. A v pondelok sa opäť potvrdilo, že sexuálne vzťahy nemá len so svojimi manželkami. Miestne médiá napísali, že v októbri sa mu narodilo nemanželské dieťa.
Svojho dvadsiateho potomka Zuma splodil s dcérou šéfa prípravného výboru futbalových majstrovstiev sveta, ktoré Južná Afrika hostí v lete.
Zuma na zverejnenie nereagoval, jeho strana sa ho zastala. „Prečo by vzťah dvoch dospelých ľudí mal byť témou?“ opýtal sa Africký národný kongres.
Pre Zumových kritikov je odpoveď jasná. AIDS. V Južnej Afrike žije len jedno percento svetovej populácie, no až 17 percent zo všetkých nakazených vírusom HIV. Najviac z chorých, ktorých je toľko ako obyvateľov Slovenska, žije v Zumovej provincii Kwazulu-Natal.
Juhoafrická verejnosť musí prehovoriť a povedať Zumovi, aby sa správal ako prezident a nie ako gigolo.
Mosiuoa Lekota, bývalý člen Afrického národného kongresu
„Niektorí ľudia môžu tvrdiť, že Zumov pohlavný život je vecou osobnej morálky alebo kultúry, ale tak to nie je,“ vyhlásila šéfka opozičnej Demokratickej aliancie Helen Zilleová. Prezident podľa nej podkopáva vlastnú politiku proti šíreniu nákazy. Reverend Theunis Botha dokonca prezidenta prirovnal k známym nepriateľom monogamie. Nazval ho „Tigerom Woodsom, Billom Clintonom a Henrichom VIII. v jednej osobe“ a rovno vyzval na odstúpenie.
„Je to moja kultúra,“ povedal nedávno o polygamii prezident. Práve ňou však podľa niektorých expertov pomáha šíriť smrteľný vírus v krajine, kde na AIDS zomrie tisíc ľudí denne. Tradičné mnohoženstvo je totiž v Južnej Afrike nielen legálne, ale aj všeobecne rešpektované.
Je za AIDS mnohoženstvo?
No to neznamená, že aj rozšírené. Tri štvrtiny Juhoafričanov totiž tvoria kresťania. Svoju úlohu zohrávajú aj jeho náklady a staromódnosť. Staršej generácii tak charizmatický Zuma podľa mnohých nejde príkladom, ale len imponuje dôrazom na tradičné hodnoty. Mladšiu už možno neoslovuje vôbec.
Niektorí znalci najpočetnejšej etnickej skupiny v Južnej Afrike dokonca nesúhlasia ani s tým, že za šírením HIV stojí polygamná tradícia Zulu. Bojovník proti AIDS Kintu Nyago za ním vidí moderný prístav Durban. To, čo prinášajú ľudia a návštevníci z celého sveta, si odnášajú Zulu robotníci z vidieka.
Ťažko sa však dá spochybniť, že priamou cestou k šíreniu AIDS je nechránený sex. A ten Zuma propaguje nielen svojou poslednou nemanželskou dcérou. V roku 2006 bol obvinený zo znásilnenia rodinnej známej. Hoci ho súd oslobodil, priznal, že nepoužil kondóm. Za nechránený sex s rodinnou známou sa nakoniec ospravedlnil.
Účinnejší ako cesnak
Na obhajobu charizmatického Zumu sa často pripomína, že oproti svojmu predchodcovi Thabovi Mbekimu je to predsa len pokrok. Zumova vláda chce do budúceho roka lieky na AIDS pre 80 percent nakazených a pravidelne vyzýva na prevenciu u novorodencov a na testovanie mladých.
S Mbekim mala Južná Afrika síce len jednu prvú dámu, no AIDS chcel liečiť cesnakom.