Eutanázia a svet
Holandsko: od 2002 doktori môžu smrteľne chorých pacientov usmrtiť na ich žiadosť,
Belgicko: od 2002 pacientovi môže doktor pomôcť zomrieť,
Švajčiarsko: od 1998 bezplatne asistujú pacientom pri smrti doktori z organizácie Dignitas,
Oregon (USA): od 1994 doktori môžu usmrtiť pacientov, ak majú umrieť do šiestich mesiacov.
LONDÝN, BRATISLAVA. Britský princ Charles hovoril vlani o budúcnosti, rok pred ním expert na DNA o svete génov. Včera britská televízia BBC venovala svoj hlavný vysielací čas spisovateľovi Terrymu Pratchettovi a smrti. V každoročnej prednáške Dimbleby Lecture sa autor slávnej fantasy série Plochozem venoval práve eutanázii.
V prejave s názvom Podávanie si ruky so smrťou Pratchett, ktorý je sám chorý na Alzheimerovu chorobu, podporil právo na predčasnú smrť. Navrhol zriadenie tribunálu, ktorý by o práve na eutanáziu pre smrteľne chorých rozhodoval. Sám sa navrhol ako prvý skušobný prípad. Tribunál by mal podľa neho posúdiť, či sa chorí rozhodli pri plnom vedomí a nikto ich do rozhodnutia zomrieť netlačí. Mal by v ňom byť skúsený doktor aj rodinný právnik.
„Mali by sme sa obrátiť na lekárov, ktorí nám pomáhali žiť dlhší a zdravší život, aby nám pomohli zomrieť v mieri medzi našimi najbližšími bez dlhého čakania v čakárni u Boha,“ povedal Pratchett pre BBC.
Pomoc alebo vražda Dodal, že je čas na legalizáciu eutanázie, aby príbuzných nemuseli hneď viniť z vraždy. Minulý týždeň oslobodili od obvinenia Britku Kay Gilderdaleovú, ktorá svoju 31ročnú dcéru Lynn polovicu života pripútanú k lôžku usmrtila injekciou. Poslankyňa snemovne a lekárka Ilora Finleyová pred legalizáciou varuje.
„Pozrite sa, čo sa stalo v Oregone. Množstvo asistovaných samovrážd stúplo štvornásobne. V Británii by to nebolo malé číslo, tisíc ročne,“ povedala. Proti eutanázii sa stavia hlavne cirkev. Hovorí o znižovaní hodnoty života, riziku vraždy aj nedostatku súcitu.
Európa v tom jasno nemá Podľa nedávneho prieskumu až tri štvrtiny Britov je za to, aby smrteľne chorým pomohli doktori zomrieť. V mnohých európskych krajinách ako Poľsku či Nemecku eutanázia nie je vítaná. Vo Francúzsku rozbúrila diskusiu žena so znetvorenou tvárou, ktorej eutanáziu odmietli, a následne sa predávkovala liekmi.
V Taliansku chcú nové pravidlá, odkedy Eluanu Englarovú po 16 rokoch v kóme súd dovolil odpojiť od prístrojov. Liberálne je Švajčiarsko, kam chodia Európania na smrtiacu turistiku.