Ešte vo štvrtok vyjadril predstaviteľ pravice Nicolas Sarokozy názor, že sa "obáva silnej krajnej pravice". Vychádzal z analýzy prieskumov verejnej mienky, v ktorých sa niekoľko dní pred prvým kolom prezidentských volieb zvyšovali preferencie predsedovi Národného frontu (FN) Jean-Marie Le Penovi. Napriek tomu krátko pred prvým nedeľným kolom volieb si stúpenci prezidenta Jacqua Chiraca reálne nepredstavovali, že v druhom kole sa Chirac stretne práve s J.-M. Le Penom. Aj bývalý predseda vlády Alain Juppé konštatoval: "Ešte vo Francúzsku existuje pravica a ľavica."
V nedeľu po zverejnení predbežných výsledkov zavládla v sídle kandidujúceho Chiraca atmosféra primeraná realite - pracovníci predvolebného tímu a ďalší prívrženci Chiraca si uvedomili, že dosiahli trpké víťazstvo. Odstupujúci a zároveň kandidujúci prezident sa v nedeľnom príhovore predstavil ako posledný obranca demokracie a Francúzom povedal: "Republika je vo vašich rukách."
Až do poslednej chvíle si vo volebnom štábe Socialistickej strany (PS) uchovávali nádeje, že prvé odhady prvého kola prezidentských volieb sa zmenia. Lenže kandidát PS Lionel Jospin si nerobil ilúzie. Videl, že jeho preferencie sa už týždeň pred voľbami nehýbali smerom nahor, naopak, Le Pen v tom čase v prieskumoch získaval. Keď v nedeľu večer bolo jasné, že Jospin sa nedostane do druhého kola volieb, socialisti začali hovoriť o "katastrofickom scenári". Výsledky ukázali, že realita presiahla katastrofický scenár. Lionel Jospin už v nedeľu ohlásil koniec politickej kariéry. Napriek hrdosti za päť rokov práce na čele vládneho kabinetu bol Jospin nútený pripustiť, že okrem "demagógie pravice a rozdrobenosti ľavice" musí vziať na seba zodpovednosť za to, čo nazval "zahrmením". Výsledky prvého kola volieb sú zároveň historickou šancou pre Laurenta Fabiusa, ktorý sa od začiatku predvolebnej kampane držal dosť bokom od Jospina a vyjadroval iné názory na predvolebnú kampaň, uviedol Le Figaro.
"Nie" má na titulnej stránke denník Libération. Duel medzi Chiracom a Jospinom, očakávaný sedem rokov a programovane pripravovaný od začiatku spoločného vládnutia oboch politikov v roku 1997, sa nebude konať. Očakávaný a dlho predpokladaný súboj sa neuskutoční, lebo do druhého kola volieb okrem Chiraca postupuje Le Pen. Nepriatelia, ako píše denník, sa stretnú 5. mája. Kandidát Združenia pre republiku (RPR) Chirac pritom postupuje s najhorším výsledkom, aký odstupujúci prezident, uchádzajúci sa o nasledovný prezidentský mandát, dosiahol, pripomína Libération. Valéry Giscard dďEstaing v roku 1981 získal 28,3 percenta hlasov, Francois Mitterrand o sedem rokov neskôr dostal 34,1 percenta. J. Chirac dostal dokonca o 0,9 percenta menej v porovnaní s rokom 1995. Kandidát PS získal najnižší výsledok, aký dosiahol socialista od roku 1969, keď Gaston Defferre dostal päť percent hlasov. Okrem toho, prvýkrát po 33 rokoch bude predstaviteľ ľavice chýbať v druhom kole prezidentských volieb, zdôrazňuje Libération.
Celkový výsledok pre ľavicu je abnormálne nízky: predstavuje len 43,3 percenta. Ešte horšie výsledok prvého kola vyznieva pre vládnu pluralitnú ľavicu: jej kandidáti dosiahli len 32,5 percenta hlasov. Najlepšie z nich skončil kandidát strany Zelených Noel Mamere, ktorý s 5,3 percenta hlasov prekročil vlastný "plán". Jean-Pierre Chevenement, dlhodobo označovaný za "tretieho muža" volieb, dopadol horšie, ako sa pôvodne očakávalo: na siedmom mieste s výsledkom 5,5 percenta hlasov. Kandidát Francúzskej komunistickej strany (PCF) Robert Hue je doslova zvalcovaný: jeho 3,6 percenta hlasov zaostáva za Hueovým výsledkom 5,1 percenta z roku 1995. Zdrvujúci výsledok kandidátov pluralitnej ľavice priniesol radosť zo vzostupu krajnej ľavice, ktorá má 10,8 percenta hlasov.
Kruté víťazstvo - to je titulok úvodníka vo švajčiarskom denníku Le Temps. Druhé kolo volieb je pre Le Pena realizovaním dlhoročného sna najstaršieho kandidáta francúzskych prezidentských volieb. Zároveň nedeľné výsledky znamenajú zdrvujúcu porážku pre predsedu vlády Jospina, komentuje denník. Je to odpoveď na Jospinov spôsob riadenia, jeho prístup k politike a k predvolebnej kampani, keď nevedel zmobilizovať voličskú základňu pre svoju kandidatúru. Pritom tá základňa priviedla Jospina v roku 1997 do úradu predsedu vlády. Je to prehra celej vládnej pluralitnej ľavice, vyzdvihuje aj Le Temps, pričom jej jedna strana PCF zaznamenala historicky najnižší počet hlasov.
Švajčiarske noviny si všímajú aj rekordne vysokú neúčasť na prvom kole volieb (28-29 percent).
Fungovanie francúzskej demokracie je spochybnené, podobne aj celá rovnováha právomocí v krajine a úloha prezidenta, komentuje denník. Jacques Chirac nepochybne vyhrá druhé kolo prezidentských volieb oproti Le Penovi. Lenže výsledok následných júnových parlamentných volieb je otvorený a nepredvídateľný. Inštitúcie Piatej republiky neostanú po nedeľnom politickom zemetrasení "bez škôd", komentoval Le Temps.