PRIŠTINA. Velenie misie Medzinárodných mierových jednotiek NATO v Kosove (KFOR) v nedeľu potvrdilo, že z oblasti sa sťahuje ďalších 3000 vojakov. Severoatlantická aliancia tak postupuje podľa plánu znižovania vojenskej prítomnosti v mladom balkánskom štáte. Po ich odsune by sa malo v Kosove nachádzať približne 10 000 vojakov. Podľa tlačového vyhlásenia NATO zaistí tento počet vojakov z 32 krajín rovnakú úroveň bezpečnosti a stability pre obyvateľov Kosova a nepovedie to k oslabeniu bezpečnosti.
Základnou myšlienkou je zmena úlohy jednotiek KFOR pod mandátom OSN tak, aby zodpovednosť v Kosove prevzali miestne jednotky podporované misiou EÚ. Priština údajne bude schopná situáciu zvládnuť, keďže v decembri 2008 tu začala svoju činnosť misia Európskej únie pre právny štát v Kosove (EULEX) a od minulého roka pracujú aj Kosovské bezpečnostné sily.
Ministri obrany členských krajín NATO odsúhlasili odsun časti vojakov z Kosova v júni. V prvej fáze operácie sa do januára 2010 mal znížiť počet vojakov KFOR z 15 000 na 10 000. Postupne sa počet mužov bude znižovať na 5 700 a do dvoch rokoch by sa mal ustáliť na čísle 2 300.
Kosovo doteraz uznalo 65 krajín vrátane USA a väčšina členských krajín európskej dvadsaťsedmičky. Jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova z februára 2008 považuje Srbsko a jeho podporovateľ Rusko za porušenie medzinárodného práva. Problémy spôsobuje najmä srbská populácia Kosova, ktorá neuznáva Prištinou vyhlásenú nezávislosť.