BELFAST, BRATISLAVA. Protestanské pochody v Severnom Írsku sa opäť dostávajú do centra pozornosti. Ich riešením totiž unionistickí politici podmieňujú dohodu s republikánmi o presune právomocí do Belfastu. Ide o vec dôvery, tvrdia.
Aj samotný presun policajných právomocí je citlivou témou. Republikáni majú pocit, že policajti sa k nim v minulosti nesprávali najlepšie, kým unionisti sa obávajú toho, že do polície vstúpia rovnakí ľudia, ktorí na ňu predtým útočili.
Premiéri odišli bez dohody
O jednom z posledných krokov mierových rokovaní v nepokojnej britskej provincii rokujú už od minulého pondelka. Ide o najdlhšie trvajúce rozhovory od začiatku mierového procesu v 90. rokoch 20. storočia.
V prvých dňoch rozhovory viedli britský premiér Gordon Brown a jeho írsky kolega Brian Cowen, tie sa končili až nadránom. Po troch dňoch však z dejiska rokovaní na zámku Hillborough pri Belfaste odišli a miestnym lídrom dali ultimátum na dohodu do piatku.
Tí to síce nesplnili, ale pri odchode zo sobotňajších rokovaní vyzerali zúčastnení optimisticky. „Dosiahli sme značný pokrok,“ povedal unionistický vyjednávač Edwin Poots.
Strany sporu si včera dali deň voľna a opäť sa stretnú dnes. Mali by sa dohodnúť na posledných detailoch presunutia súdnych a policajných právomocí.
Kým britská vláda, írska vláda aj republikáni zo Sinn Féin to chcú zrealizovať čo najskôr, hovorí sa, že by to mohlo byť už na jar, protestanti trvajú na tom, že najprv treba vybudovať „dôveru medzi komunitou“. A k to〜mu by mohlo pomôcť vyriešenie sporu v súvislosti s organizovaním protestantských pochodov.
Súvisia pochody s políciou?
Tie totiž často vedú aj cez štvrte, v ktorých žijú katolíci, čím vznikajú rozpory. Írski katolíci totiž tvrdia, že ide o ponižovanie porazených. Sinn Féin zároveň odmieta spájanie pochodov s presunom policajných právomocí, keďže podľa jej predstaviteľov ide o nesúvisiace veci.
Autor: Matúč Krčmárik