KYJEV, BRATISLAVA. Výsledky druhého kola ukrajinských prezidentských volieb nedokáže v tejto chvíli predpovedať nikto. Aj keď je Viktor Janukovyč, líder Strany regiónov, favoritom, premiérka Julia Tymošenková môže na svoju stranu ešte za posledných päť dní predvolebnej kampane získať početných voličov. V prvom kole ju od prvého Janukovyča delilo desať percent - skóre bolo 35,3 percenta ku 25 percentám.
Lenže bývalý premiér podporovaný prevažne východnou časťou krajiny nemá už veľké možnosti získať ďalšie hlasy ani po tom, čo hovoril na tlačovkách namiesto po rusky ukrajinsky. Zato premiérka má šancu vybojovať časť hlasov končiaceho prezidenta Viktora Juščenka aj tretieho v poradí Serhija Tihipka.
Premiérka straší podvodom
Politológovia však nevidia vo víťazstve jedného či druhého kandidáta rozdiel. Obaja budú prezidentmi len menšej časti Ukrajincov a ani jeden nemá konkrétny plán na prekonanie ekonomickej krízy. Obaja sľu〜bujú usporiadať referendum o vstupe do NATO.
Zblíženie Kyjeva s Moskvou nastane tak v prípade, že Ukrajina bude mať prvú prezidentku v Spoločenstve nezávislých štátov, ako aj vtedy, ak sa hlavou štátu stane človek s čudnou kriminálnou minulosťou a tajomnými vzťahmi s ukrajinskými oligarchmi a Kremľom.
Posledné dni pred druhým kolom volieb sú plné dramatických udalostí. Dokazujú, že Ukrajine reálne hrozí pri necitlivej vnútornej politike rozkol. Napríklad Tihipko, ktorému dalo v prvom kole hlas 13 percent voličov, zavrhol zavedenie ruštiny ako druhého štátneho jazyka práve preto, že by to podľa neho západ krajiny „nestrávil“ a mohol by vzniknúť „kolosálny občiansky konflikt“.
Tymošenková zasa včera priliala olej do ohňa, keď v rozhovore pre ukrajinskú televíziu 5. kanál vyhlásila, že Kyjev je obkľúčený „bojovníkmi“ šéfa Strany regiónov Janukovyča, ktorí v prípade jeho porážky vo voľbách silou zachváti moc. Premiérka okrem iného naznačila, že sa môže opakovať rok 2004, keď Janukovyč podvodne vyhral voľby, ale ustúpiť Juščenkovi a Tymošenkovej ho donútila „oranžová revolúcia“.
Dom Čechova, pálenie Banderu
Odvtedy sa však rozkol medzi západnou a východnou Ukrajinou ešte viac prehĺbil. Na Kryme cez víkend Janukovyč bodoval sľubom, že ako prezident dá zreštaurovať niekdajší dom „ukrajinského ruského spisovateľa“ Antona Čechova a v Odese verejne pálili handrového Stepana Banderu.
Na druhej strane v západoukrajinskom Ľvove bola včera ulica Červenoarmejcov premenovaná na ulicu „Hrdinov Krut“ podľa boja pri obci Kruty v roku 1918. Vtedy sa tam 300 kyjevských študentov postavilo proti štvortisícovej armáde ruského dôstojníka Michaila Muravjova. Skoro všetci Ukrajinci zahynuli.
Autor: Agentúra Epicentrum