Americký prezident ustúpil tlaku Newyorčanov, ktorí sa báli mať proces v postihnutom meste.
NEW YORK, BRATISLAVA. Na začiatku to vyzeralo ako dobrý nápad s istými prvkami symbolizmu. Päť teroristov, ktorí zorganizovali útoky z 11. septembra, mali súdiť v New Yorku na Manhattane, len päť blokov od miesta, kde zničili dvojičky a zabili takmer 2600 ľudí.
Z plánu americkej vlády nakoniec nebude nič. Podľa správ viacerých amerických médií prezident Barack Obama nakoniec ustúpil tlaku ulice, republikánov aj niektorých demokratov, ktorí súd v meste nechceli. Oficiálne to zatiaľ nepotvrdili.
Hľadá sa súdna sieň
Americká vláda po ôsmich rokoch minulú jeseň rozhodla, že strojcu útokov Chalída Šajcha Muhammada a ďalších štyroch spoluorganizátorov budú súdiť na civilnom súde v New Yorku. Tento krok však vyvolal odpor medzi mnohými Newyorčanmi. Báli sa, že proces sa môže stať príležitosťou na ďalší teroristický útok.
Nutné bezpečnostné opatrenia, ako snajperi na strechách či dostatočný počet policajných psov, preto mali vyjsť až na 200 miliónov dolárov. Z veľkej časti by sa počas procesu v meste ochromila doprava.
Starosta veľkomesta Michael Bloomberg na začiatku síce nápad podporoval, no neskôr zmenil názor. „Ak by sa to presťahovalo inam, bol by som šťastný,“ povedal nedávno podľa médií.
Administratíva sa však nevzdáva svojho plánu súdiť teroristov na civilných súdoch a hľadá teraz náhradné riešenie. Výber má obmedzený. Podľa zákonov vrahovia musia čeliť spravodlivosti na súdoch na miestach, kde sa stal zločin. V prípade útokov z 11. septembra, teda okrem New Yorku prichádza do úvahy aj Washington, kde teroristi zničili časť Pentagonu či Pennsylvánia, kde spadlo štvrté lietadlo. Najpravdepodobnejšie však proces prebehne na nejakej vojenskej základni.
Mnohí komentátori hodnotia Obamovo rozhodnutie stiahnuť súd z New Yorku ako jeho ďalší ústupok sľubovanej zmeny bezpečnostnej politiky. Prezident sľuboval v kampani, že podozrivých teroristov bude súdiť pred normálnymi súdmi a nie pred vojenskými tribunálmi, ako to presadzoval jeho predchodca. Ľudia sa však boja teroristov súdiť na americkej pôde, podobne ako nechcú, aby boli do krajiny prepustení nevinní ľudia držaní na Guantáname. Aj z toho dôvodu sa Obamovi stále nepodarilo zatvoriť väznicu na Kube.
Zbytočný strach?
„Zjavne sa ukázalo, že je oveľa ťažšie zatvoriť Guantánamo, ako sme si mysleli,“ hovorí pre New York Times analytička Sarah Mendelsonová z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. Strach ľudí ohľadom procesov s teroristami na amerických súdoch je však podľa nej prehnaný.
„Vláda by mala pripomenúť americkej verejnosti, že od roku 2001 federálne súdy odsúdili 195 teroristov,“ dodala pre denník. Na porovnanie vojenské tribunály, ktorými chcel podozrivých z terorizmu súdiť prezident George Bush mladší, odsúdili len troch ľudí.