PEKING. Čína za ostatný rok zintenzívnila snahu o kontrolovanie médií. Uvádza sa to v správe Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ), o ktorej dnes informovala na svojej internetovej stránke stanica BBC.
Podľa autorov správy
Počas aféry okolo sušeného mlieka kontaminovaného melamínom v roku 2008 mohli novinári využívať iba informácie prinášané oficiálnou tlačovou agentúrou Sinchua. Nemohli tiež prinášať informácie priamo z oblastí v provincii S'-čchuan, ktoré v roku 2008 postihlo ničivé zemetrasenie.
Medzi reštrikčnými opatreniami figuroval aj zákaz zverejňovania topless fotografií herečky Čang C'-i z karibskej pláže, píše sa v správe IFJ, vydanej v Hongkongu.
Ako sa v nej ďalej uvádza, čínske úrady sa zameriavajú najmä proti spravodajským internetovým serverom a často odmietajú akreditácie ich žurnalistom.
Osobitne hnevajú Peking internetové sociálne siete organizujúce verejné protestné akcie. Zahraniční novinári sa sťažujú na to, že sa stávajú terčom násilia a ničia im techniku, píše IFJ.
Ako však ďalej konštatuje, komunistickej vláde sa síce podarilo v mnohých prípadoch zabrániť úniku informácií o sociálnych nepokojoch, má však problémy dosiahnuť, aby mimo územia prenikali komentáre.
Čína sa zatiaľ k správe IFJ oficiálne nevyjadrila.