SOUL. Južná a Severná Kórea (KĽDR) obnovia rozhovory zamerané na oživenie ich priemyselného komplexu Kchäsong aj napriek niekoľkodňovému napätiu, ktoré vyvolala delostrelecká paľba v blízkosti spoločnej hranice, informovali v nedeľu úradné zdroje.
Predstavitelia oboch strán sa stretnú v pondelok v Kchäsongu ležiacom severne od ostro sledovanej hranice. Budú pokračovať v rozhovoroch, ktoré sa 21. januára skončili neúspechom, informovalo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie. Ako ďalej uviedlo, Sever cez víkend informoval Juh o svojej účasti na rozhovoroch a schválil plán juhokórejskej delegácie prekročiť hranice a pricestovať do Kchäsongu.
Predošlé rozhovory stroskotali po tom, ako Pchjongjang trval na prediskutovaní výrazného zvýšenia platov pre 42 tisíc severokórejských zamestnancov Kchäsongu, čo Soul stále odmieta. Južná Kórea sa zameriava na rokovania o ľahšom cestovaní cez hranice a o ubytovaní severokórejských pracovníkov.
Severokórejské delostrelectvo vo štvrtok ráno vypálilo niekoľko striel do Žltého mora neďaleko spornej námornej hranice s Južnou Kóreou. Strely vtedy dopadli do mora pri ostrove Jong-pjong, ktorý má pod kontrolou Južná Kórea. Agentúra AP informovala, že strely zasiahli severokórejskú stranu hranice. Ide o druhý takýto incident za posledné dni. KĽDR vypálila desiatky striel do Žltého mora smerom na juh aj v stredu, čo Južná Kórea opätovala. KĽDR vtedy vyhlásila, že streľba je súčasťou vojenského cvičenia a že sa bude pokračovať.
Do KĽDR pocestuje špeciálny vyslanec generálneho tajomníka
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun vyšle budúci týždeň svojho špeciálneho vyslanca do Severnej Kórey (KĽDR). Cieľom jeho cesty bude presvedčiť Pchjongjang, aby sa vrátil k rozhovorom o ukončení jeho jadrového programu. B. Lynn Pascoe, námestník generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti navštívi KĽDR v dňoch 9. - 12. februára ako špeciálny vyslanec, aby prediskutoval "všetky otázky spoločného záujmu," uviedla Panova kancelária vo vyhlásení. V dokumente sa však nespomínajú konkrétne témy rokovaní.
Juhokórejská tlačová agentúra Johap však s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia OSN v nedeľu uviedla, že plánom Pasca je s vysokopostavenými severokórejskými predstaviteľmi prerokovať možnosti obnovenia šesťstranných jadrových rozhovorov a medzinárodnej humanitárnej pomoci krajine. Jonhap tiež dodala, že so špeciálnym vyslancom pocestuje aj ďalší predstaviteľ OSN Kim Won-soo.
KĽDR v apríli 2009 odstúpila od šesťstranných rokovaní o jej nukleárnom programe - na ktorých sa okrem Severnej Kórey zúčastňujú tiež Čína, Japonsko, Rusko, Južná Kórea a Spojené štáty americké - a odmieta sa k rozhovorom vrátiť, ak medzinárodné spoločenstvo nezruší sankcie, ktoré na Severnú Kóreu uvalila Organizácia Spojených národov po jej cvičných odpaloch rakiet s dlhým doletom a následnom jadrovom teste.