ADDIS ABEBA. Líbyjský líder Muammar Kaddáfí neuspel v snahe zotrvať v kresle predsedu Africkej únie (AÚ) na ďalší rok. Zástupcovia afrických štátov zvolili do tejto funkcie malawijského prezidenta Bingu wa Muthariku.
Kaddáfího zvolili za predsedu 53-člennej AÚ na výročnom summite minulý rok aj napriek ostrému nesúhlasu zo strany niektorých afrických lídrov a podľa diplomatických zdrojov chcel zotrvať na tomto poste aj ďalšie funkčné obdobie.
O predsedníctve v organizácii sa zvyčajne rozhoduje na regionálnej, rotačnej báze a tento rok bola na rade južná Afrika.
Delegáti summitu v prvý deň vrcholnej schôdzky v Addis Abebe zvolili za predsedu malawijského prezidenta Bingu wa Muthariku.
Kaddáfí v rozlúčkovom prejave opäť vyzval afrických lídrov, aby začali proces politického zjednotenia.
"Hnacou silou sveta sa stáva sedem až desať krajín a my si to neuvedomujeme. EÚ sa stáva jednou krajinou a my si to neuvedomujeme. Musíme sa zjednotiť, ak chceme byť jednotní. Zjednoťme sa už teraz," povedal líbyjský vodca.
Šéf Svetovej banky: V chudobe skončia desiatky miliónov ľudí
Ďalšie desiatky miliónov ľudí v Afrike a iných častiach sveta skončia v tomto roku v chudobe aj napriek tomu, že svet sa začína spamätávať z globálnej finančnej krízy. Uviedol to dnes prezident Svetovej banky Robert Zoellick.
"Dúfam, že sme na ceste ku globálnemu oživeniu," povedal pred africkými lídrami na výročnom summite Africkej únie v Addis Abebe.
"Aj v roku 2010 však budeme čeliť značným rizikám a budeme musieť napraviť škody, ktoré sú dôsledkom krízy. Tie majú ľudskú tvár. Odhadujeme, že v celosvetovom meradle skončí v extrémnej chudobe v dôsledku krízy (ďalších) 64 miliónov ľudí. V subsaharskej Afrike možno zomrie ďalších 30.000-50.000 detí," uviedol Zoellick, podľa ktorého sa Svetová banka bude snažiť zmierniť následky krízy v radoch najcitlivejších skupín populácie.
Zopakoval tiež prísľub inštitúcie zvýšiť svoje finančné záväzky voči najchudobnejšiemu kontinentu v nadchádzajúcich dvoch až troch rokoch o minimálne 15 miliárd dolárov (približne 11 miliárd eur).
Medzi projektmi Svetovej banky v Afrike figurujú okrem iného zabezpečovanie umelých hnojív v Etiópii či programy zamerané na zvyšovanie počtu pracovných miest v Sierra Leone. Vlani investovala vo Washingtone sídliaca inštitúcia 3,6 miliardy dolárov (2,5 miliardy eur) na budovanie infraštruktúry v subsaharskej Afrike.