PORT-AU-PRINCE.
Uviedol to dnes Marcus Prior, hovorca organizácie Svetový potravinový program (WFP). V nasledujúcich dvoch týždňoch rozdajú potraviny dvom miliónom obyvateľom potraviny týmto systémom.
Doteraz zásobila organizácia potravinami asi 600.000 ľudí. Každá rodina by mala okrem iného dostať vrece s 25 kilami ryže.
WFP chce spolupracovať s misiou OSN na Haiti a s americkou armádou s cieľom zamedziť incidentom pri výdaji potravín. Haitská vláda vyhlásila ďalší predaj potravín pochádzajúci zo zahraničnej pomoci za zakázaný.
Prevoz zranených do amerických nemocníc končí
Americká armáda zastavila evakuačné lety ľudí zranených pri zemetrasení na ostrove Haiti. Podľa informácií dnešných médií sa tak stalo kvôli finančným nezhodám.
Guvernér štátu Florida Charlie Crist sa údajne zaujímal u vlády vo Washingtone o finančnú pomoc na medicínsku starostlivosť pre obete katastrofy z Haiti. V rozhovore pre CNN však Crist poprel, že by požadoval zastavenie evakuačných letov. Ako povedal, ešte stále čaká na odpoveď ministerky zdravotníctva Kathleen Sebeliusovej o finančnom vyrovnaní.
Podľa denníka "New York Times" americká armáda previezla len na Floridu za posledných dva a pol týždňa vyše 500 haitských zranených na lekárske ošetrenie. Hovorca armádnych dopravcov novinám povedal, že sú miesta, ktoré odmietajú poskytnúť zdravotnícku starostlivosť dovtedy, kým vláda nevypracuje dohody o tom, kto zaplatí ošetrenia.
Zástupcovia nemocníc v Miami odmietajú tieto argumenty s tým, že sú ochotní ošetriť zranených aj bez toho, aby bolo jasné, kto za to zaplatí.
Na samotnom Haiti ošetrili americkí zdravotníci doteraz 18.500 ľudí, informovala vláda USA. Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva vo Washingtone ešte v piatok, na nemocničnej lodi "USS Comfort" a lietadlovej lodi "USS Vinson", kotviacich pri brehoch Haiti, už ošetrili tisíce ľudí.
Zatkli 10 Američanov, ktorí chceli vyviezť deti bez povolenia
Na ostrove Haiti zatkli 10 občanov USA, ktorí chceli bez povolenia vyviezť 33 tamojších detí. Podľa dnešnej informácie vlády v Port-au-Prince, bezpečnostné zložky zadržali skupinu v pohraničnom území s Dominikánskou republikou.
Zatknutí Američania uviedli, že haitské deti chceli ubytovať a starať sa o nich v susednej krajine. Šéfka skupiny mala údajne v pláne otvoriť na pobreží v Dominikánskej republike otvoriť sirotinec a tam umiestniť haitské deti, ktoré prišli o rodičov pri ničivom zemetrasení 12. januára.
Nezávisle od ich motivácie porušili Američania haitské zákony, oznámili úrady. Totiž iba ministerstvo pre sociálne veci je oprávnené rozhodnúť o tom, či maloletí môžu opustiť krajinu.
Diplomati USA navštívili zadržaných krajanov a čakali na rozhodnutie v prípade. Deti medzi tým umiestnili do štátneho detského domova, informovala agentúra DPA.
Po katastrofálnom zemetrasení sa opakovane objavujú správy o obchodníkoch s haitskými sirotami, ktorí sa kontaktujú so záujemcami o adopciu v USA a Európe.
Prezident sa ospravedlnil obyvateľom za dlhé mlčanie
Haitský prezident René Préval sa dnes ospravedlnil obyvateľstvu za svoje dlhé mlčanie po zemetrasení.
"Prezident je tiež len človek a veľká bolesť je nemá," povedal vo svojom prvom rozhovore televízii TVC. Dodal, že on sám ušiel pred smrťou len vďaka tomu, že opustil kvôli jednému termínu prezidentský palác skôr ako zvykol zvyčajne. Krátko pred otrasmi zeme sa hral so svojimi vnúčatami na dvore. "Mojím prvým reflexom bolo chrániť deti vlastným telom," uviedol prezident.
Neskôr prešiel mesto motocyklovým taxíkom, aby mal prehľad o rozsahu škôd. "Bol som zdrvený a cítil som bezmocnosť voči katastrofe," priznala hlava štátu. Zemetrasenie zničilo nielen prezidentský palác, ale aj rezidenciu a ministerstvá. V súčasnosti sa vláda zdržiava v policajnej budove neďaleko letiska.
Voľby plánované na spustošenom karibskom ostrove na koniec februára boli odložené predbežne na dva roky.
Zemetrasenie z 12. januára si vyžiadalo približne 200.000 obetí, pričom 1,5 milióna ľudí zostalo bez domova. OSN odhaduje, že 75 percent stavieb v hlavnom meste Port-au-Prince si vyžiada rekonštrukciu. Doteraz bolo potvrdených 85 obetí z radov pracovníkov OSN.