SANÁ.
Hausí o tom informoval prostredníctvom zvukovej nahrávky, ktorú zverejnili viaceré jemenské internetové stránky. Prímerím by sa skončilo vyše päťročné obdobie násilností v Jemene, ktorý je pod medzinárodným tlakom na rýchle ukončenie vnútorného konfliktu.
Vláda ponúkla vzbúrencom prímerie vlani v septembri krátko po tom, čo sa zintenzívnili boje s militantmi, ktorí obviňujú vládu z diskriminácie a opovrhovania ich komunitou žijúcou na severe krajiny.
Šiitskí povstalci bojujú proti vláde od roku 2004 a tvrdia, že sú na severe Jemenu obeťami náboženskej, hospodárskej a sociálnej marginalizácie zo strany úradov.
Do vojny s nimi vstúpila minulý rok aj Saudská Arábia, ktorú obviňujú z poskytovania vojenskej pomoci jemenským úradom, snažiacim sa zabrániť ďalším protestným akciám nespokojných šiitských moslimov.
Jemen po útokoch na USA z 11. septembra 2001 nadobudol povesť útočiska pre al-Káidu. Do pozornosti sa dostal po tvrdých zásahoch proti teroristickej organizácii v Pakistane a Afganistane, keď sa zvýšili obavy, že sa stáva výcvikovým a náborovým centrom pre militantov.
Informovala agentúra AP.