HAAG. Tlačovú agentúru AFP o tom informoval advokát združenia Srebrenické matky, ktoré zastupuje okolo 6000 pamätníkov udalostí z roku 1995 a príbuzných obetí.
Tí požadujú postihy pre OSN a Holandsko za údajné zlyhanie holandských príslušníkov mierových síl pri ochrane Srebrenice, ktorá bola počas bosnianskej vojny vyhlásená za bezpečnú zónu. Okresný súd v Haagu však v júli 2008 dospel k záveru, že nie je prípustné žalovať OSN vzhľadom na "absolútnu imunitu" svetovej organizácie.
"Imunita nie je nikdy absolútna," cituje AFP advokáta Axela Hagedorna. "Nie je možné, aby bola OSN nad zákonom a mohla sama porušovať ľudské práva," dodal s tým, že povinnosťou organizácie bolo "využiť všetky prostriedky, aby zabránila genocíde". Hagedorn tvrdí, že právo obetí domáhať sa spravodlivosti zaručuje Európsky dohovor o ľudských právach a malo by prevážiť nad imunitou nárokovanou OSN.
Ako podotkol, vlastné fungovanie OSN by zbavením imunity v tomto prípade nebolo nijako ovplyvnené. Predmetom žaloby Srebrenických matiek je aj odškodnenie. OSN svoje pochybenie priznala, nakoniec sa však z neho nezodpovedal žiadny z jej predstaviteľov. Na štvrtkovom pojednávaní nebol prítomný žiadny zástupca organizácie. Odvolací súd má v prípade rozhodnúť 30. marca.
V júli 1995 do srebrenickej enklávy vtrhli bosnianskosrbskí vojaci a napriek prítomnosti holandských vojakov tu zabili 8000 moslimských mužov a chlapcov. Medzinárodný súdny dvor OSN v Haagu vo februári 2007 rozhodol, že masakra moslimov v Srebrenici bola genocídou.