Pracovníci Koncošovho ministerstva pôdohospodárstva sú podozriví z ďalšieho nezvládnutého tendra. Verejnú súťaž na dodávku Integrovaného administratívneho a kontrolného systému vyhrala spoločnosť, ktorá síce ponúkla najnižšiu cenu za spracovanie projektu, za tú cenu sa však vraj systém vybudovať nedá.
Ide o firmu Softec, ktorá síce nevyhrala u členov výberovej komisie ministerstva v požiadavke kvality projektu, ale vyhrala v požiadavke nízkej ceny, a teda aj v celkovom hodnotení. Zamestnanci konkurenčných firiem však tvrdia, že v prípade navrhnutej ceny na dodávku systému má ísť o „reálny nezmysel“.
V Poľsku za osemsto miliónov, u nás za päťdesiat?
Konkurencia ponúkala ministerstvu ponuku na realizáciu projektu od dvestodeväťdesiatich do vyše šesťsto miliónov korún, víťazná spoločnosť ponúkla realizáciu za štyridsaťdeväť miliónov. Podľa Františka Urbana z firmy ICL Slovakia je „tá cena hlboko podhodnotená“, podľa Juraja Poláka z Compaq Computer Slovakia je „za sumu, ktorú ponúkol víťaz, projekt nerealizovateľný“.
Zástupca víťazného Softecu Aleš Mičovský to nepripúšťa: „Som presvedčený, že sme serióznym spôsobom skalkulovali pracnosť, ktorá nás čaká. Inšpirovali sme sa skúsenosťami z Francúzska.“ Podľa neho cena podobného softvéru nebola vo Francúzsku výrazne vyššia. Na rovnaký projekt však bolo v Českej republike potrebných päťstodvadsať miliónov, v Poľsku to bolo osemsto miliónov korún.
Tender = formalita?
Kým Mičovský z víťaznej firmy tvrdí, že navrhli postup, ktorým cieľ projektu v požadovanom čase splnia, a sú schopní to zrealizovať za navrhovaných štyridsaťdeväť miliónov, to, že ide o podhodnotenú sumu, pripustil aj predseda výberovej komisie a vedúci úradu ministerstva pôdohospodárstva Ján Varjú. „Možno na tomto projekte trochu prerobia, ale do budúcnosti im to vyjde. Možno tak uvažovali,“ prekvapivo povedal SME. „Tu to prehrajú trochu, niekde inde to získajú, to sú v obchodných vzťahoch takéto veci. A keď toto nezvládnu, tak už v živote nevyhrajú tender.“
Varjú vlastne medzi riadkami priznal, že verejná súťaž môže byť v štátnych úradoch len obyčajnou formalitou. Stačí troška zaklamať alebo prispôsobiť realitu výhodnej predstave? Ak áno, je možné, že máte víťazstvo vo vrecku? No, a keď cieľ nesplníte, možno ďalší tender nevyhráte? Možno nie, a možno áno.
Koniec koncov, ak firma nevybuduje systém za peniaze, ktoré v súťaži deklarovala, ministerstvo bude predsa len musieť doplatiť chýbajúce milióny. Inak by nemalo ani tých štyridsaťdeväť, ani funkčný integrovaný administratívny systém kontroly.
Čas ukáže. Úradníci budú však asi iní
To, či môže taký dôležitý projekt výberom nesprávnej spoločnosti utrpieť na kvalite, teda ukáže čas. Zatiaľ dali konkurenčné firmy v tejto veci podnet na Úrad pre verejné obstarávanie. Jeho podpredseda Rudolf Kulman skonštatoval, že okrem iného vedú podmienky súťaže aj k úvahám, či obstarávateľ, ktorým je ministerstvo hospodárstva, neporušil zákon.