LONDÝN. Účastníci konferencie svetových lídrov o Afganistane dnes v Londýne stanovili koniec roka 2010 ako obdobie začiatku postupného odovzdávania kontroly nad bezpečnosťou v afganských provinciách miestnym jednotkám.
V záverečnom komuniké sa predstavitelia západných vlád zaviazali k finančnej pomoci v rámci plánu presvedčiť bojovníkov Talibanu, aby zastavili násilie. V dokumente sa neuvádzajú konkrétne sumy.
Delegáti podporili plán afganského prezidenta Hamída Karzaja na zapojenie do spoločnosti tých členov Talibanu, ktorí chcú "prerušiť styky s al-Káidou a ďalšími teroristickými skupinami". Afganská vláda sa chce sústrediť na presviedčanie militantov, ktorí chcú dosiahnuť svoje ciele mierovou cestou.
Začiatok presunov už tento rok
Presun kontroly nad bezpečnosťou v Afganistane od medzinárodných jednotiek na afganské bezpečnostné sily sa začne podľa schváleného dokumentu ešte tento rok. "Národná afganská armáda by mala zabezpečovať väčšinu úloh v nebezpečných oblastiach Afganistanu do troch rokov," píše sa v komuniké.
Cieľom konferencie bolo prijať plán na stiahnutie medzinárodných jednotiek z Afganistanu po tom, čo vojna stratila podporu verejnosti a vojaci NATO a Spojených štátov zaznamenávajú čoraz viac strát.
Čítajte viac: Vyhrať vojnu má pomôcť Taliban
Predstavitelia 70 krajín vzali na vedomie uistenie zo strany afganského prezidenta, že jeho vláda je odhodlaná bojovať s korupciou.
Konferencia v Londýne "predstavuje rozhodujúci krok k posilneniu afganskej vlády s cieľom zaistiť, stabilizovať a povzniesť Afganistan," píše sa v spoločnom dokumente, ktorý prijali účastníci fóra.
Saudská Arábia: Taliban by mal prerušiť vzťahy s teroristami a rokovať
Saudská Arábia bude v procese demokratizácie Afganistanu ochotná hrať poprednú rolu len v tom prípade, ak Taliban preruší všetky vzťahy so skupinami islamských militantov a odmietne poskytnúť na afganskom území útočisko lídrovi al-Káidy Usámovi bin Ládinovi.
Počas medzinárodnej konferencie o Afganistane, ktorá sa koná v Londýne, to dnes vyhlásil saudskoarabský minister zahraničných vecí Saúd al-Fajsal.
"Oficiálnej žiadosti afganských úradov vyhovieme len v tom prípade, ak Taliban dokáže, že prerušil všetky vzťahy s teroristami a prejaví ochotu zasadnúť za rokovací stôl," zdôraznil šéf saudskoarabskej diplomacie.
Afganský prezident Hamid Karzaj predtým apeloval na Saudskú Arábiu, ktorá bola v minulosti dejiskom rozhovorov medzi zástupcami Kábulu a Talibanu, aby pomohla pri obnovení mieru a stability v Afganistane.
Miliband kritizoval Irán, že konferenciu ignoroval
Britský minister zahraničných vecí David Miliband vyjadril dnes svoje počudovanie a rozhorčenie nad skutočnosťou, že sa Irán rozhodol nezúčastniť na dôležitej medzinárodnej konferencii o budúcnosti Afganistanu v Londýne.
"Iránsky minister zahraničných vecí dostal na londýnske podujatie rovnakú pozvánku ako šéfovia diplomacií všetkých ostatných štátov. Z dôvodu, ktorý je pre nás nevysvetliteľný, sa rozhodol medzinárodnú konferenciu o Afganistane bojkotovať," povedal Miliband novinárom na tlačovej konferencii.
Clintonová: Rokovať sa dá aj s Talibanom
V záujme dosiahnutia mieru v Afganistane musia zástupcovia medzinárodného spoločenstva i afganskej vlády v prípade potreby rokovať aj so svojimi doterajšími nepriateľmi. Vyhlásila to dnes šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová.
Ministerka v Londýne takto odpovedala na otázku novinárov, či vláda Afganistanu plánuje pozvať členov bývalého vládnuceho hnutia Taliban do rady starších (Loja džirga), ktorá by mala začať rokovania o celonárodnom zmierení.
"Politici, ktorí chcú dať bodku za povstaním islamských militantov, sa musia premôcť a zasadnúť za rokovací stôl aj so svojimi niekdajšími nepriateľmi," zdôraznila Clintonová, ktorá sa v Londýne zúčastnila na medzinárodnej konferencii o budúcnosti Afganistanu.
Taliban: Celá konferencia je len propaganda
Afganské radikálne hnutie Taliban bagatelizovalo štvrtkovú konferenciu o budúcnosti krajiny ako propagandistický trik a vyjadrilo presvedčenie, že neprinesie žiadne výsledky. Informovala o tom americká nezisková organizácia SITE Intelligence Group, ktorá sleduje aktivity extrémistických skupín na internete. Podľa citovaného vyhlásenia "chcú vojnychtiví vládcovia pod vedením (prezidenta USA) Obamu a (britského premiéra) Browna oklamať svetovú verejnosť usporiadaním konferencie v Londýne s cieľom ukázať, že ľudia ich stále podporujú". V prípade, že účastníci "opäť raz predĺžia vojenskú, ekonomickú, kultúrnu a politickú okupáciu (Afganistanu), táto konferencia bude obyčajným balamutením ako tie ostatné", dodáva podľa SITE Taliban.
"Je veľmi smutné, že okupanti pod vedením USA sú rozhodnutí zotrvať na vojenskom prístupe k tejto otázke," hodnotí postup spojencov zosadené hnutie, ktoré proti nim vedie povstanie. Protivníkov varuje, že sa musia stiahnuť "ak sa chcú vyhnúť ďalším finančným a ľudským stratám". Vyhlásenie zároveň odmieta plán, ktorým chce afganský prezident Hámid Karzaj osloviť umiernených prívržencov Talibanu.
"Vyhlasujú, že poskytnú peniaze, zamestnanie a príležitosť viesť pohodlný život v cudzine tým mudžáhidom, ktorí pristúpia na zrieknutie sa džihádu." Táto snaha je však "neopodstatnená a márna", keďže mudžáhidovia nesledujú "materiálne ciele". Súčasnú afganskú vládu pritom Taliban hodnotí ako "pašerákov omamných látok, porušovateľov ľudských práv, skorumpované osoby, národných zradcov a zlodejov súkromného majetku občanov".