Nicolasovi Sarkozymu sa nedarí. Doma súd zbavil obvinení jeho politického súpera, v Davose neohúril.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Na začiatku to pre Nicolasa Sarkozyho vyzeralo ako týždeň plný príležitostí. Televízna relácia, v ktorej vystúpil v pondelok, bola sledovanejšia ako epizóda Star Wars na inom kanáli. V stredu zase ako prvý francúzsky prezident v histórii otvoril prestížne Svetové ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose. A včerajšok mal byť dňom jeho definitívnej porážky dlhodobého straníckeho rivala a expremiéra Dominiqua de Villepina.
Nakoniec to vyzerá skôr ako týždeň premárnených príležitostí, pričom najväčšou porážkou je včerajší rozsudok parížskeho súdu. De Villepina z obvinenia očierniť Sarkozyho očistil. A ako naschvál – práve v deň prezidentových 55. narodenín.
Prehral proces desaťročia
De Villepina prokurátor obvinil, že sa snažil prekaziť Sarkozyho prezidentskú kandidatúru. Mal byť spoluzodpovedný za šírenie zoznamu držiteľov účtov v luxemburskej banke Clearstream. Cez tú sa rozdávali úplatky za predaj francúzskych fregát Taiwanu.
Neskôr sa ukázalo, že so zoznamom sa manipulovalo a ministra financií a neskôr vnútra Sarkozyho na ceste do Elyzejského paláca stranícky protikandidát de Villepin nezastavil.
Sarkozy napriek tomu podal žalobu, ktorú de Villepin následne označil za politickú pomstu. Expremiérovi hrozilo jeden a pol roka vo väzení a pokuta 45-tisíc eur. Clearstream vtedy miestne médiá právom označili za proces desaťročia.
Ten Sarkozy včera prehral. Za „spoluvinného z krivého obvinenia“ označil súd matematika Imada Lahouda, ktorý zoznam účtov sfalšoval a bývalého viceprezidenta zbrojárskeho gigantu EADS Jeana-Louisa Gregorina, ktorý ho posunul vyšetrujúcemu sudcovi. Obvinenie, že všetko sa dialo na pokyn de Villepina, súd odmietol.
Málo potlesku aj pozornosti
To nebol jediný Sarkozyho neúspech. V čase, keď ešte doznievajú obvinenia z rodinkárstva a jeho popularita je rekordne nízka, sa hyperaktívnemu lídrovi nedarilo ani na konferencii v zahraničí a doma v televízii.
Po historickom a plamennom vystúpení o „hlbokej zmene“ svetového menového systému sa očakávaných ovácií nedočkal. Zatlieskala sotva polovica z vplyvných podnikateľov, bankárov a štátnikov.
Útechou mu môže byť, že v pondelok si na reláciu s ním naozaj preplo až 33 percent divákov. Server Rue 89 si však všimol, že divákov začalo ubúdať v momente, keď slovo dostal Sarkozy.