ADDIS ABEBA. Belehrad zároveň varoval, že takýmto krokom sa môžu ohroziť aj multietnické štáty na kontinente.
Albánska väčšina, ktorá v Kosove tvorí 90-percent obyvateľstva, jednostranne vyhlásila nezávislosť od Srbska vo februári 2008. Vláda v Prištine však nemá kontrolu nad severným Kosovom, ktoré obývajú prevažne Srbi. Tí neuznávajú kosovské inštitúcie a za svoj domov pokladajú Srbsko.
"Prišiel som sem dnes preto, aby som požiadal o zachovanie vašej principiálnej rezervovanosti ohľadne otázky Kosova," povedal Jeremič delegátom na začiatku výročného summitu Africkej únie (AÚ) v etiópskej Addis Abebe. Na summit vyslalo niekoľko krajín svoje pozorovateľské delegácie.
Jeremič ďalej africkým lídrom povedal, že nezávislosť pre Kosovo bude "nebezpečnou hrozbou" pre kontinent, kde je toľko povstaleckých skupín a občianskych vojen. "Predstavte si, koľko štátov tohto veľkého kontinentu by ovplyvnila legalizácia násilného rozdrobenia?... Hranice každého multietnického štátu môžu byť ohrozené, čím by vznikla nestabilita na každom kúsku Afriky," podotkol šéf srbskej diplomacie.
Srbsko požiadalo Medzinárodný súdny dvor (MSD) o stanovisko k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova, ktoré už uznalo 63 štátov. Asi 10.000 vojakov NATO a 2000 policajtov, sudcov a prokurátorov EÚ zostáva v Kosove, aby dohliadali na krehký mier.