Vstup Bukurešti a Sofie do Európskej únie pomohol obchodu s bielym mäsom. Slovensko je preň najmä tranzitnou krajinou.
BRUSEL, BRATISLAVA. Rumunka Ana-Marie (32) nasledovala do Francúzska jedného z klientov. Potom sa rozhodla zostať. V Paríži predsa len zarobí za jeden mesiac viac ako v Bukurešti za celý rok. „Pokuta za prostitúciu v Rumunsku je 120 eur a ja som ju dostávala na ulici takmer každú noc. Nemala som žiadnu šancu platiť pokuty aj nájom a živiť dieťa,“ povedala Ana-Marie pre britské The Times. „Vo Francúzsku dostanem zadarmo kondómy aj metadon.“
Rumuniek, ktoré si v cudzine zarábajú vlastným telom ako Ana-Marie, sú tisíce. Novinkou však je, že spomedzi prostitútok – migrantiek ich v roku 2008 bolo v Európskej únii najviac. Predbehli aj Rusky, ktoré viedli v poslednom predchádzajúcom rebríčku z roku 2006.
Väčšinou sú z Východu
Tvrdí to správa medzinárodnej organizácie Tampep, ktorú financuje Európska únia. Keďže prostitúcia sa pohybuje na hrane zákona, najčerstvejšie údaje, aké sa jej od vlád a mimovládok podarilo získať, sú z roku 2008.
Okrem Rumuniek v rebríčku stúpli aj Bulharky. Zo štvrtého miesta sa posunuli na tretie. Napriek tomu, že obe krajiny v roku 2007 vstúpili do únie s prísľubom lepšieho života.
Či skôr práve preto. „Mnohé sexuálne pracovníčky z týchto krajín sú odvtedy menej obmedzené vďaka svojmu novému právnemu postaveniu,“ píše sa v správe. So vstupom do únie už napríklad nepotrebujú do mnohých starých členských štátov víza. „Práca na ulici im navyše umožňuje pracovať nepravidelne a zmeniť pôsobisko.“
Až 70 percent prostitútok – migrantiek podľa Tampep prichádza do únie zo strednej a východnej Európy, výnimkou však nie sú ani Afričanky či Juhoameričanky. Väčšina smeruje najmä do nových a bohatších členských štátov. Na Slovensku tvoria cudzinky najmenší podiel v sexbiznise – len dve percentá.
Používať ženský rod je namieste – prostituuje oveľa viac žien ako mužov. Problematické je skôr hovoriť výlučne o dobrovoľnosti. Mnohé ženy sú totiž obeťami obchodu s bielym mäsom.
A tu je úloha Slovenska viditeľnejšia. „Figuruje predovšetkým ako tranzitná krajina a sčasti ako krajina pôvodu,“ hovorí pre SME europoslankyňa Edit Bauer (SMK), ktorá sa tejto téme dlhodobo venuje na pôde Európskeho parlamentu.
Na Cypre iba s pokutou
Počet migrujúcich prostitútok podľa Tampep stúpa. Podobne ako aj počet obetí obchodu s bielym mäsom. Kým v roku 2000 ich podľa europoslankyne bolo 100 až 200-tisíc ročne, „teraz presné čísla nemáme, ale hovorí sa o niekoľkých stotisícoch“.
Európska komisia a parlament práve chystajú smernicu o obchode s ľudskými bytosťami, ktorá posilní ochranu obetí a zjednotí minimálny trest. V niektorých štátoch boli totiž sadzby pre obchodníkov prinízke. „Napríklad na Cypre mohol vyviaznuť s finančnou pokutou,“ vysvetľuje Bauer. Smernicu podľa nej prijmú možno ešte tento rok.
Rýchlosť nebude na škodu. Rumunsko chce do Schengenu, ktorý umožňuje cestovanie v únii bez pasov, vstúpiť už budúci rok.