PRAHA. Rekordne mrazivú noc má za sebou Česko. Na žiadnej z meteorologických staníc v krajine sa ortuť teplomerov nedostala v noci vyššie než nad úroveň 13 stupňov pod nulou a na mnohých miestach krajiny mráz prekonal hranicu 20 stupňov.
Najnižšiu nočnú teplotu vzduchu ohlásila meteorologická stanica v Šindelové na Sokolovsku, kde namerali -30,9 °C. Takmer 27 stupňov pod nulou namerali v mestečku Jevíčko vo východočeskom Pardubickom kraji. V Jevíčku, kde sa teploty zaznamenávajú od roku 1923, bol doterajší rekord z roku 1954 prekonaný dnes v noci hneď o tri stupne.
V Prahe, kde ortuť teplomerov klesla až na mínus 16 stupňov Celzia, si chladná noc vyžiadala život jedného bezdomovca, ktorý zomrel vo svojom stane v areáli bývalého armádneho objektu na okraji mesta v štvrti Jinonice. V hlavnom meste ČR ide pravdepodobne už o 14. obeť tohtoročnej zimy.
Na železničnej trati medzi Nymburkom a Lysou nad Labem pre mrazy popraskali koľajnice.
Plne obsadená bola túto noc ubytovňa pre bezdomovcov na lodi Hermes na Vltave. Na lodi s 233 posteľami personál prichýlil až 260 bezdomovcov. Komu sa neušla posteľ, bol rád aj za možnosť prečkať noc v teple na stoličke v jedálni. Plnú kapacitu zaznamenali aj ďalšie zariadenia pre bezdomovcov.
Zamrznutá voda tečúca z chrliča na pražskom chráme sv. Víta. FOTO: ČTK
Aj v Rakúsku padali rekordy
V dolnorakúskom Garse am Kamp namerali v noci nadnes mínus 27,6 stupňa Celzia, čo predstavuje najnižšiu teplotu na území alpskej republiky od 27. decembra 1996, keď ortuť teplomerov vo Weitre v rovnakej spolkovej krajine klesla na 28,2 stupňa pod bodom mrazu.
Teploty pod hranicou mínus 20 stupňov Celzia však namerali aj na ďalších 13 meteorologických staniciach krajiny. Najsilnejšie mrazy zaznamenali popri Dolnom Rakúsku na severe Štajerska.
Aj keď sú namerané hodnoty v Rakúsku nesporne extrémne, pri aktuálnom vyčíňaní polárneho vzduchu v Európe nepatria medzi najvyššie. To isté platí z historického národného hľadiska, veď 11. februára 1930 namerali v dolnorakúskom Zwettle doteraz najnižšiu teplotu na území krajiny, a to - 36,6 stupňa Celzia. V noci na 13. januára 1987 klesla ortuť teplomerov až v 76 meračmi vybavených lokalitách krajiny pod hranicu - 25 stupňov Celzia.
V Rumunsku zomrelo už 44 ľudí na zimu
Extrémne mrazy v Rumunsku si v priebehu ôsmich dní vyžiadali už 44 životov. Iba v noci nadnes zomrelo na následky podchladenia v balkánskej krajine desať ľudí.
Informácie zverejnilo v Bukurešti tamojšie ministerstvo zdravotníctva.
Teploty, ktoré miestami dosiahli až mínus 35 stupňov Celzia, sužovali predovšetkým bezdomovcov. Policajti a zdravotníci naďalej cielene prehľadávajú ulice, aby čo najväčší počet z nich dostali do bezpečia.
Mimoriadne nízke teploty sa podpísali v Rumunsku aj pod vykoľajenie troch vlakových súprav, ktoré sa zaobišlo bez ujmy na zdraví občanov. Príčinou bolo poškodenie koľajníc v dôsledku silného mrazu.
Prognóza meteorológov však občanov Rumunska aspoň trochu potešila. Od dnešného dňa by sa v krajine mali extrémne mrazy zmierniť.
Najchladnejšia noc v Nemecku
BOCHUM. Nemecko má za sebou zrejme najmrazivejšiu noc doterajšieho priebehu roka 2010, nie však celej tohtoročnej zimy, pretože aj v decembri 2009 zaznamenali v krajine podobne nízke teploty.
Nejednotnosť panuje však medzi expertmi v otázke, kde namerali najnižšiu teplotu v krajine.
Podľa Nemeckej meteorologickej služby v Offenbachu to bolo v Bad Muskau, kde ortuť teplomerov klesla až na 24,3 stupňa pod bod mrazu.
Podľa meteorologickej služby Meteomedia v Bochume bola najmrazivejšou obcou uplynulej noci Haidmühle v Dolnom Bavorsku, kde namerali mínus 26,3 stupňa Celzia, pričom ešte silnejší mráz signalizovalo meracie zariadenie pri bavorskom Funtensee (-30,5 stupňa Celzia).
Autor: idnes.cz