LIMA, BRATISLAVA. Je to jediná cesta, ak chcete v Peru navštíviť starú inkskú pevnosť Machu Picchu. Z mesta Cusco vás tam asi za tri hodiny odvezie vláčik. Najsilnejšie dažde za posledných 15 rokov teraz želenizničnú trať na niekoľkých miestach prerušili a uväznili pri pevnosti asi dvetisíc turistov. Medzi nimi aj 39 Slovákov.
"Máme tam dve skupiny turistov, ktorí sa na ceste po Južnej Amerike zastavili v Peru, aby si pozreli Machu Picchu. Všetci sú v poriadku a čakajú teraz na vrtuľníky, ktoré začali s evakuáciou turistov," povedal pre SME Jozef Zelizňák z cestovnej kancelárie Bubo Travel Agency. Cestovná kancelária je v spojení so sprievodcom a všetkým klientom zabezpečila ubytovanie.
Hotely, hostely i penzióny v lokalite sú preplnené, mnohí turisti prespávajú na stanici. Vrtuľníky, armádu a políciu na miesto poslala peruánska vláda, ktorá v regióne Cusco vyhlásila na 60 dní výnimočný stav. Letecky dováža aj vodu a stravu.
Prvých evakuovali zo zaplaveného regiónu starších ľudí a deti. V prvej skupinke bolo asi 60 ľudí. "Veríme, že o niekoľko hodín odtiaľ odvezú aj našich, sme s nimi stále v kontakte," povedal Zelizňák.
Medzi turistami zo Spojených štátov, Latinskej Ameriky a Európy je zrejme aj asi desať českých turistov. Každý rok podľa Tomia Okamuru z Asociácie českých cestovných kancelárií navštívi Peru 6000 Čechov, z toho dve tisíc cez cestovné kancelárie a 4000 individuálne.
Hotely a ubytovne sú plné, ľudia spia aj na stanici. Vlak je jediným spojením medzi mestom Cusco a Machu Picchu. Práce na vyčistení trate pokračujú, no komplikuje ich rozvodnená rieka Urubamba. Prevádzku železnice by mohli obnoviť v utorok, v závislosti na počasí.
Silné dažde sužujú oblasť už tri dni. Zosuvy pôdy pripravili o život dve osoby a poškodili archeologické pamiatky pri meste Cusco, ktoré bolo inkským hlavným mestom.