ŽENEVA. Približne 235 tisíc Haiťanov využilo bezplatnú dopravu, aby opustilo oblasť metropoly Port-au-Prince, kde skončilo v provizórnych táboroch odhadom až 800 tisíc ľudí. V pondelňajšej správe to uvádza Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA). Exodus z aglomerácie zničenej zemetrasením podľa nej naberá na obrátkach, pričom miestni obyvatelia smerujú prevažne do vidieckych oblastí a miest ležiacich severne a východne od Port-au-Prince.
"Počet ľudí odchádzajúcich z Port-au-Prince do iných oblastí sa naďalej zvyšuje," informuje OCHA. Haitská vláda podľa nej odhaduje, že 235 tisíc ľudí pri odchode z Port-au-Prince využilo dopravu zadarmo, zatiaľ čo mnoho ďalších sa pravdepodobne spoľahlo na vlastné prostriedky. Humanitárne agentúry medzitým v oblasti hlavného mesta napočítali okolo 692 tisíc ľudí, ktorí po zemetrasení museli opustiť svoje domovy. Ako však odhadujú, skutočný počet by mohol dosahovať až 800 tisíc.
Rada OSN pre ľudské práva zvolala mimoriadne zasadnutie
Organizácia Spojených národov (OSN) dnes oznámila, že v stredu sa uskutoční mimoriadne zasadnutie orgánu OSN pre ľudské práva o Haiti.
Na mimoriadne zasadnutie Rady pre ľudské práva vyzvala Brazília a súhlasí s ním 32 zo 47 členských štátov.
Rada so sídlom vo švajčiarskej Ženeve v minulosti mimoriadne zasadala po vyčíňaní cyklónu v Mjanmarsku v roku 2008 a po konfliktoch v Libanone, Darfúre, Kongu a na palestínskych územiach.
Od svojho vzniku v roku 2006 sa Rada OSN pre ľudské práva na mimoriadnych zasadnutiach zaoberala aj na otázkami ako sú svetový hlad a dopady finančnej krízy na ľudské práva.
Lajčák: Slovensko sa bude naďalej angažovať
Slovensko je naďalej pripravené angažovať sa pri poskytovaní pomoci zemetrasením zničenému Haiti. Po dnešnom bruselskom zasadnutí ministrov zahraničných vecí krajín EÚ to dnes uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
Podľa jeho slov poskytlo Slovensko karibskej krajine 50.000 eur zo zdrojov MZV, vyslalo záchranárov, poľnú nemocnicu a dodalo zdravotnícky materiál.
"Aj keď dnes ministri nedávali konkrétne záväzky, deklarovali ochotu a pripravenosť pomáhať pri normalizácii života na Haiti a Slovenská republika bude súčasťou tohto úsilia," konštatoval Lajčák. Slovensko je podľa neho pripravené angažovať sa na Haiti podľa potreby a vývoja situácie.
Diskusie o konkrétnej forme pomoci na pôde EÚ stále pokračujú. Ministri dali politické usmernenie veľvyslancom, aby pokračovali v rozhovoroch s cieľom nájsť najefektívnejšie spôsoby pomoci. EÚ celkovo poskytla Haiti už 120 miliónov eur.
Na zasadnutí v Bruseli sa hovorilo nielen o bezprostredných krokoch, ale aj o obnovení činnosti haitských úradov, sfunkčnení štátu a o rekonštrukcii krajiny v strednodobom horizonte.
K okamžitej humanitárnej pomoci prispeje únia aj vojenskými a policajnými silami, ktoré by mali zabezpečovať verejný poriadok a distribúciu zahraničnej pomoci. Pripravenosť vyslať vojenských policajtov na Haiti vyjadrili Francúzsko, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko a Taliansko.