BEJRÚT, BRATISLAVA. Zrejme búrka spôsobila v pondelok pád lietadla etiópskej spoločnosti do mora pri libanonskom pobreží. Nehodu nikto z 90 ľudí na palube Boeingu 737 neprežil.
„Príčinou nehody bolo asi zlé počasie,“ povedal libanonský minister obrany Elias Murr. Teroristický útok Bejrút vylúčil. Agentúra DPA citovala pracovníka letiska, že lietadlo pred haváriou zasiahol blesk.
Zahynula aj manželka veľvyslanca
V lietadle spoločnosti Ethiopian Airlines bolo 83 pasažierov, medzi nimi aj niekoľko detí, a sedem členov posádky. Na palube bola aj manželka francúzskeho veľvyslanca v Bejrúte Marla Pietton. Okrem Libanončanov a Etiópčanov ním leteli aj dvaja Briti, občania Kanady, Ruska, Francúzska, Iraku a Sýrie. Stroj letel z libanonského hlavného mesta do etiópskej metropoly.
Z radaru zmizol päť minút po vzlietnutí, keď začal horieť. Následne lietadlo spadlo do mora. Príčinu havárie bude skúmať tím expertov. Podľa slovenského pilota Ľubomíra Matúšku, ktorý zažil zásah bleskom počas letu, by blesk len tak jednoducho lietadlo zničiť nemal, hoci sa to už stalo v 60. rokoch Boeingu 707.
Blesk nie je zabijak
„Blesk by nemal moderné lietadlo veľmi poškodiť, pretože jeho plášť je z hliníka, čím tvorí takzvanú Faradayovu klietku,“ hovorí. V prípade havárie v Bejrúte bolo počasie podľa neho zrejme jedným z faktorov. „Podľa dostupných informácií posádka žiadala o povolenie vyhnúť sa búrkovej oblačnosti a krátko nato došlo k prerušeniu spojenia medzi lietadlom a službou riadenia v Bejrúte,“ hovorí Matúška.
K podobnej nehode podľa neho došlo v máji 2007 na letisku Douala v Kamerune spoločnosti Kenya Airways.
Na bejrútskom letisku sa zhromažďujú šokovaní príbuzní cestujúcich.
Búrky sú nebezpečné
„Búrka je najnebezpečnejší meteorologický jav, ktorý ohrozuje pre leteckú premávku,“ hovorí ďalší slovenský pilot Ján Pivarči. Piloti majú radar, ktorý im signalizuje nebezpečné oblasti. Búrkovým mrakom sa musia vyhnúť. „Mohlo sa stať, že vleteli do búrky a došlo k takému namáhaniu lietadla, ktoré nevydržalo. Ak sa však kapitán rozhodol štartovať, nemal asi objektívny dôvod let odložiť,“ dodáva.
Spoločnosť Ethiopian Airlines je jedným z najvýznamnejších leteckých prepravcov v Afrike. Lietadlo Boeing 737, ktoré havarovalo, je považované za jedno z najbezpečnejších vôbec. Posledná havária Ethiopian Airlines sa podľa Reuters stala v roku 1996, keď zomrelo 125 zo 175 pasažierov.